Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutalp bebek tıp tarihine geçti

Kutalp bebek, 200 binde bir görülen bir hastalık nedeniyle felç geçirdi. Doktorlar kanını 3 kez temizleyerek iyileştirdi. Kutalp, bu tedaviyi gören en küçük hasta oldu

Giriş Tarihi: 17.3.2013
İzmir'de, ölümcül olabilen "Guillian Barre Sendromu"na yakalanan 7 aylık Kutalp, minik bedenini felç eden maddelerin kanından temizlenip kanın geri verilmesi sonucu hayata tutundu. İzmir'in Foça ilçesinde yaşayan Aybegüm Özdemir ile Barış Özdemir'in bebekleri Kutalp, geçen aralık ayında henüz 7.5 aylıkken üst solunum yolları enfeksiyonu geçirdi. Ardından hareketleri azalmaya başlayınca aile, İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Burada Guillain Barre Sendromu teşhisi konulan küçük çocuk, 3 gün içinde hareket edemez hale geldi. Solunumu ve kalbi de 2 kez durdu. Kutalp'e doktorlar son çare olarak 3 kez plazma ferez (kanın antikorlardan temizlenmesi) uyguladı. Her defasında 4.5 litre kanı çekilip, temizlendikten sonra yeniden verildi. Tedavisinin 13'üncü gününde kas hareketleri yeniden başladı, 27'nci günde solunum desteğinden ayrıldı, 45 gün sonunda da sağlığına kavuşup taburcu oldu.

'EVİMİN NEŞESİ GERİ GELDİ'
Başhekim Yardımcısı ve Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Hasan Ağın şu bilgileri verdi: "Guillain Barre Sendromu, aşılamalar ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra 200 binde 1 görülen bir sendromdur ve ölüm riski vardır. Kutalp'in de ölüm riski yüzde 50-60 civarındaydı. Plazma ferez, son çaredir. Literatüre göre Kutalp, plazma ferez uygulanan en küçük bebek. Bu nedenle tedavisi bizim için gurur kaynağı." Bebeğin tedavisini yapan Uz. Dr. Rana İşgüder ise "Gulillain Barre Sendromu'nda vücudumuzun savunma sistemi olan antikorlar vücudun diğer sistemlerine karşı savaş açıyorlar. Sağlığına kavuşturduğumuz için çok mutluyuz" dedi. Anne Aybegüm Özdemir de şunları anlattı: "Doktorlar her şeye hazır olun dedi. Tedavi sürecinde 'Ben orada olursam' hisseder diye 1 ay hastanenin bahçesinde otomobilde kaldım. Artık onunla daha çok vakit geçiriyorum Evimin neşesi geri döndü."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutalp bebek tıp tarihine geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN