Çocuğu için ölümle savaştı

Muş'un Karakale beldesinde derenin taşması sonucu evde mahsur kalan oğluna ulaşmak isteyen baba, beline ip bağlayıp girdiği derede ölümle burun buruna geldi

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Muş'un Korkut ilçesine bağlı Karakale beldesinden geçen derenin taşması, çevrede yaşayanlara ve kurtarma ekiplerine zor saatler yaşattı. Kentte dört günden bu yana etkili olan sağanak ve havaların ısınmasıyla yüksek kesimlerdeki karların erimesi, il genelinde taşkınlara neden oldu.

Derelerin taşması sonucu çok sayıda evin su altında kaldığı taşkın, en fazla, Muş merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Korkut ilçesine bağlı Karakale beldesinde etkisini gösterdi. Beldeyi ikiye ayıran Karakale deresinin taşması nedeniyle dere üzerinde bulunan ve 16 haneli Merkez Mahallesi ile bağlantıyı sağlayan iki köprü yıkıldı. Köprülerin yıkılmasıyla belde merkezi ile ulaşımı sağlayamayan 16 hanedeki yaklaşık 150 kişi, evlerinde mahsur kaldı. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan ve çocuklarını okula gönderemeyen vatandaşlar, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden yardım istedi.

Ekiplerin kurtarma çalışması öncesinde, evde mahsur kalan hasta çocuğuna ulaşmak isteyen 60 yaşındaki Vechettin Artan da beline bağladığı halatla karşı kıyıya geçmeye çalıştı. Beline bağladığı halatın diğer ucunu karşı tarafta bekleyen vatandaşlara uzatan Artan, sivil savunma görevlileri ve vatandaşların tüm ısrarına rağmen dereye girdi. Derenin azgın sularında bir süre sürüklenen ve büyük tehlike atlatan Artan, uzun uğraşlar sonucu halatla çekilerek karşıya geçirildi. Belgedeye gelen sivil savunma arama kurtarma ekipleri de zor anlar yaşadı. 2 sivil savunma görevlisi ağaca bağladıkları halatın kopması üzerine botla birlikte 300 metre sürüklendi. Taşlık alanda duran bottakiler vatandaşların yardımıyla kurtuldu.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğu için ölümle savaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN