Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafikteki gibi evlerde de güvenlik önlemi alınmalı

Alanya'da polis memuru kadının temizlik yaparken balkondan düşüp ölmesi gözleri yine ev kazalarına çevirdi. Trafik önlemlerini örnek gösteren uzmanlar, "Cam silerken kemer ve baret takılmalı" dedi

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Kadınların sıradan gibi gördükleri temizlik işleri aslında içinde birçok risk barındırıyor. Bugüne kadar çok sayıda temizlikçi camları silme esnasında aşağı düşerken son olarak Alanya'da bir kadının halı silkelerken ölmesi, gözleri yine ev kazalarına çevirdi. Ev kazalarında ölümleri önlemek için duyarlılık oluşturmaya çalışan İmece Kadın Sendikası Başkanı Serpil Kemalbay "Yılda en az 4 kadın camdan düşerek hayatını kaybediyor. Mutlaka önlemler alınmalı" uyarısında bulundu ve güvenlik sağlayacak 5 madde sıraladı. Alanya'da polis memurluğu yapan Gözde Yılmaz (35), geçen hafta oturduğu binanın 6'ncı katındaki balkonundan halı silkelemeye başladı. Ancak bir anda mermer korkuluklar kırılınca düşerek öldü. Sendika Başkanı Serpil Kemalbay, camdan düşerek ölenler için bir istatistik olmadığını kaydetti ve ekledi: "Ancak yılda en az 4 ücretli ev işçisinin düştüğünü biliyoruz. Hem ev kadınları hem de ev işçileri bu tür kazalar yapabiliyor."

'UYKUSUZ İŞ YAPMAYIN'
Evde yapılan işlerin küçümsendiğine dikkat çeken Kemalbay, "Oysa mutlaka evlerde de önlem alınmalıdır. Alanya'daki olay çok çarpıcı. Yapılan binaların uygun inşa edilmediği görülüyor. Oradaki korkulukların incelenmesi gerekli" diye konuştu. Ayrıca yoğun saatlerde çalışan kadınların kazalara daha meyilli olduklarını belirten Kemalbay, "Uzun çalışma saatleri dikkatin kaybına neden olur. Uykusuz iş yapmayın" dedi. Yüksekte çalışmanın belirli kuralları olduğuna dikkat çeken Kemalbay, "Sağlıklı ve güvenli koşullarda nasıl çalışılacağını bilmemiz gerek. Trafikte önlemler alınıyorsa evde de alınmalıdır. Riskli hareketlerde bulunmak doğru değil. Risk varsa bırakalım kirli kalsın" diye aktardı. İşte bir yasa taslağı üzerinde çalışan Kemalbay'a göre uygulanması zor olsa da kadınları kurtaracak maddeler:
Cam temizlenirken kemer takılmalı. Kemer de evde bir duvara sabitlenmeli. Camların ille de silinmesi gerekiyorsa başında da bir gözetmen olmalı.
Plaza ve apartmanlarda camlar içeri doğru açılmalı.
Evdeki kimyasallar astım krizine karşı fazla solunmamaya özen gösterilmeli.
Baret takılmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikteki gibi evlerde de güvenlik önlemi alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN