Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar bırakmakta zorlanıyor

Sigara yasağıyla birlikte son 4 yılda bırakanların sayısı hızla artıyor. Kadınlar genele göre çok az içiyor ancak zor vazgeçiyor

Giriş Tarihi: 20.3.2013
Sigarayı bırakmakta erkekler kadınlardan daha başarılı çıktı. Kadınlar sigarayı az içiyor ama zor vazgeçiyor. Kapalı alanda sigara yasağıyla birlikte Tütünle Mücadele programında son 4 yılda erkeklerin, kadınlara göre sigaradan daha hızlı vazgeçtiği ortaya çıktı. Ulusal Akciğer Kongresi'nde Türk Akciğer Kanserleri Derneği Başkanı Prof. Nil Molinas Mandel, hayatın her alanında erkeklere karşı başarı gösteren kadınların sigarayı bırakma konusunda sınıfta kaldığını söyledi. Prof. Mandel, son 4 yılda erkeklerin yüzde 6.5 oranında sigarayı bırakırken, kadınlarda bu oranın yüzde 2.1'de kaldığını söyledi.

KADINLAR TUTUCU

Prof. Mandel, kadınların erkeklere oranla daha az sigara içmesine rağmen bırakma konusunda kadınların daha tutucu davrandığını kaydetti. Prof. Mandel, akciğer kanserinin yüzde 90 oranında nedeninin sigara olduğuna dikkat çekerek, "Sigarayla mücadele eden ülkelerde akciğer kanserinde azalma başlıyor. Türkiye'de de en kısa zamanda akciğer kanseri görülme sıklıklarında azalma yaşandığına ilişkin araştırma sonuçlarının şaşırtıcı olmayacaktır" dedi. Prof. Mandel, geçen yüzyılda akciğer kanseri nadir bir hastalıkken günümüzde erkeklerde ilk sırada, kadınlarda ise 4'üncü sırada yer aldığını hatırlatarak şunları kaydetti: "Kadınlarda görülen akciğer kanseri sıklığındaki artışların da sigara tüketimiyle doğrudan bağlantılı olduğu anlaşılıyor. Akciğer kanseri yüzde 85-90 oranında sigara ve tütün alışkanlığı ile ilişkilidir. Tüm dünyada sigara bırakma hızıyla akciğer kanseri görülme riski arasında paralellik gözüküyor. Türkiye'de 2008'de sigara içme oranları erkeklerde yüzde 50, kadınlarda, yüzde 18, genel olarak ise yüzde 31.3'tü. 2012'de bu oran yüzde 27'ye geriledi. Tütün ve tütün ürünü kullananların oranı erkeklerde 6.5 puan, kadınlarda ise 2.1 puan azaldı. 2008'de erkeklerde yüzde 47.9 olan oran, 2012'de yüzde 41.4'e, aynı dönemde kadınlarda ise yüzde 15.2'den yüzde 13. 1'e geriledi. Kadınlarımızı sigarayı bırakma konusunda daha duyarlı olmaya çağırıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar bırakmakta zorlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN