Havalar nasıl olacak?

Türkiye'nin Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Sıcaklık 8-10 derece birden düşecek..

Giriş Tarihi: 21.3.2013 07:30 Güncelleme Tarihi: 21.3.2013 13:14
Meteoroloji 'nin son tahminlerine göre cuma günü Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin batısında beklenen yağışların Kıyı Ege, Batı Akdeniz'de kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yağışın akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın yüksek kesimleriyle Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.Yağışlı havanın, Cumartesi günü Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları dışında tüm bölgelerde etkili olması, yağışların Batı Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Marmara'nın doğusunun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Pazar günü de Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olacağı tahmin edilen yağışların daha sonra yurdu terk edeceği öngörülüyor.

Rüzgarın bugün batı bölgelerde, Cuma günü ise iç bölgelerde güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde eseceği, sistemin doğuya doğru hareketiyle rüzgarın Cuma günü batıda, Cumartesi günü de kuzey ve iç bölgelerde kuzey ve kuzeybatı yönlere döneceği tahmin ediliyor.

Hafta başından bu yana artan hava sıcaklığı artışının süreceği ancak Cuma günü batı, hafta sonunda ise kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derecede düşeceği tahmin ediliyor. Sıcaklığın ülke genelinde, 8 ila 14 derece arasında azalması bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR ve FIRTINA UYARISI: Rüzgar'ın Marmara'nın güneybatısı ve Ege Kıyıları'nda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) ve kısa süreli fırtına (50-70 Km/S) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA ve DON UYARISI: Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte iç ve doğu bölgelerde yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ANİ KAR ERİMELERİ ve HEYELAN UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölgenin batı kesimlerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren Çanakkale ile Balıkesir'in Edremit, Ayvalık, Burhaniye ve Havran ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, bölgenin güney kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) ve kısa süreli fırtına (50-70 Km/S) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kıyı kesimlerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren İzmir ve Aydın'ın kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Kıyı Ege'de güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) ve kısa süreli fırtına (50-70 Km/S) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah saatlerinde iç kesimlerinin yer yer sisli geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, batısı çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Antalya'nın batı kıyı kesimlerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, zamanla bölge genelinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla bölge genelinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer sis bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ:
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu, sabah saatlerinde kuzeydoğusu parçalı bulutlu, ilk saatlerde Erzurum çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde, bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU: ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN