Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de umudu sürüyor

'de bir madenci tarafından bulma umuduyla başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı çalışmalarının 11. gününde umudunu kaybetmediğini belirten Hikmet Rençber, kesinlikle define olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 21.3.2013 14:36
Merkez Toroslar ilçesi Çavuşlu Mahallesi'nde Hataylı madenci Hikmet Rençber tarafından başlatılan arama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 14 Mart'ta iki iş makinası başlatılan kazı çalışmalarında 11. güne girilirken, 23 metre derinliğe ulaşıldı. Şu ana kadar defineye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan madenci Hikmet Rençber, "Fakat aşağıdaki doğal yapıdan dolayı biraz gecikmeler oldu. Dar bir alanda çalışıyoruz şu anda. Makine dönmediğinden biraz gecikme oldu ama hedefe fazla bir şey kalmadı. Bugün akşamüzeri de ulaşabiliriz. Ama alan darlığından dolayı programda böyle bir gecikme oldu" dedi.Kazı çalışmalarında bugün 11. güne girdiklerini ifade eden Rençber, çalışmaların defineyi buluncaya kadar süreceğini belirtti. Şu anda ulaştıkları tabakanın kil tabakası olduğunu ve rahat kazılabilen bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Rençber, "Defineyi işaret eden şu an için bir bulguya rastlamadık ama bizim için buna da gerek yok. Biz zaten işaretle yola çıkmayız. Madencilik çalışmaları da genelde öyledir. Damarın nerede olduğunu, o bölgeyi tam olarak ortaya çıkarabiliyoruz. Burada aradığımız da bir maden olduğundan buradaki enerjiyi tespit edebiliyoruz. Bizim ana noktamız burası" diye konuştu.

Şu ana kadar 23. metreye inebildiklerini, 27 ile 30 metreye kadar inmeyi düşündüklerini kaydeden Rençber, "Daha fazla derinlerde olacağını da tahmin etmiyoruz. Burada Türkiye'de çıkacak olan en değerli defineyi bulmayı umut ediyoruz. Burası Mısır ile ilk Roma dönemine işaret ediyor" dedi.
Çalışmalar sırasında vatandaşlardan değişik tepkiler aldığını belirten Rençber, "Buraya gelen meraklı vatandaşlar, kimi 'olabilir', kimi 'buradan bir şey çıkmaz' diyor. Tabi bu onların düşünceleri, saygı duyuyoruz. Ama genel anlamda güzel tepkiler alıyoruz. Herkes buradan bir şeyler çıkmasını umut ediyor. Temennimiz buradan bir şeyler çıkması ve vatanımıza, milletimize, buradaki insanlara bir şeyler kazandırmak" şeklinde konuştu.
Çalışmalar sırasında şu ana kadar yaklaşık 200 bin lira harcama yaptığını ifade eden Rençber, 'Sonunda her hangi bir şey çıkmaz ise hayal kırıklığı yaşar mısınız?' şeklindeki soruya ise, "Ülkemin canı sağ olsun, mindere çıkan pehlivan ya yenecek ya yenilecek. Çıkmasa da en azından buradaki insanları bir heyecana soktuk, bir heves oluştu. Biz o heyecanın içindeyiz. Temennimiz çıkması, biz çok çok umutluyuz, iddialıyız. Buradan kesinlikle çakacak" yanıtını verdi.

Bu arada, Çavuşlu Mahallesi sakinleri de kazı çalışmalarını merakla takip ediyor. Bölge halkı zaman zaman işini gücünü bırakıp, define arama çalışmalarının ne aşamada olduğunu görmek için bölgeye geliyor. Çalışmaları takip eden vatandaşların kimi umutlu, kimi ise bunun sadece bir macera olduğunu dile getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de define umudu sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN