Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uskumruköy'de kuduz karantinası

Giriş Tarihi: 21.3.2013

Ormanlık alanda bir çakalın köpeği ısırması ve köpeğin de bir çocuğu ısırması sonucu kuduz vakası yaşandı. Köpek ölünce Uskumruköy 6 ay karantinaya alındı

İstanbul Sarıyer Uskumruköy'de ormanlık alana yakın bölgede vahşi bir çakalın sahipli köpeği ısırması ve köpeğin de 9 yaşındaki bir çocuğu ısırması sonucu kuduz vakası yaşandı. Çocuğu ısırdıktan sonra ölen köpeğin kuduz olduğunun tespit edilmesi sonrasında Uskumruköy 6 ay süreyle karantinaya alındı. Uskumruköy'de Agid Kadir Batmaz isimli şahsa ait 5 aylık sahipli yavru köpeğin geçen ay 9 yaşındaki O. Y isimli çocuğu ısırdığı ve çocuğun tedavi altına alındığı öğrenildi. Çocuğu ısıran köpeğin kısa süre sonra ölmesi ve yapılan testlerde kuduz belirtisine rastlanması bölgenin karantinaya alınmasına neden oldu. Köpeğin ısırdığı çocuğa gerekli aşıların yapıldığı ve hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

"ÇAKALA BOĞUŞMUŞ"
Bölgede yaşanan kuduz olayı konusunda açıklama yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Uskumruköy ormanlık bir bölge. Kuduzdan ölen köpek kısa süre önce ormanlık alanda bir çakal ile boğuşmuş. Olaydan sonra köydeki bir çocuğu ısırmış ve daha sonra da kendiliğinden ölmüş. Olay Veteriner İşleri Müdürlüğümüze ve İlçe Tarım Müdürlüğü'ne bildirildikten sonra bölgede gerekli önlemler alındı. Ölen köpek Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderildi ve burada kuduz teşhisi konuldu. Bu olaydan sonra bölgedeki 120 hayvan aşılandı, gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra bölge 6 aylığına karantinaya alındı" dedi. Genç, bölgede herhangi bir kuduz vakası bulunmadığını, gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uskumruköy'de kuduz karantinası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN