Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocanız katil çıksa ne yaparsınız?

Giriş Tarihi: 22.3.2013

4 yıllık kocasının 5 yıl önce bir kadını öldürüp parçalara böldüğünü öğrenen Selda Kenar'ın SABAH'a anlattıkları büyük yankı uyandırdı. Kenar'ın "Ona hâlâ âşığım" sözlerini kadın örgütleri, sanatçı ve psikiyatristlere sorduk...

Tekirdağ'da eşinin bir kadını parçaladığını 5 yıl sonra öğrenen Selda Kenar'ın yaşadığı travma, Türkiye'nin gündemine oturdu. Selda Kenar, eski sevgilisini 10 parçaya bölerek vahşice öldüren eşi Kemal Kenar'ı hâlâ sevdiğini söyleyerek, "Belki Türkiye'deki kadınlar bana kızacak ama ben ona hâlâ âşığım. Cezaevine onu görmeye gittim. Yine gideceğim. Benim kocam dünyanın en iyi eşiydi" sözlerini kadın örgütleri, sanatçılar ve psikiyatristlere sorduk. İşte yorumlar:

'İKİ KURBAN VAR'
Derya Baykal (Tiyatro sanatçısı): Öldürülen bir insan var. Acılı bir aile var. Olay çok korkunç. Selda Kenar'ın durumu da hiç kolay değil. Aslında ortada iki kurban var. Biri öldürmüş biri yaşarken kurban edilmiş. Benim başıma gelse bir an bile düşünmem. Geriye bakmam. Çocuğumu alır yeni hayata başlarım.
Şebnem Schaefer (Manken): Böyle bir cinayeti işlemiş birini affedemem. Canice birini öldürmüş. Ya beni öldürürse diye de korkarım. Mükemmel bir insan olarak da tanısam, bu olayın ortaya çıkmasıyla gerçek yüzü de ortaya çıkmış olur. Asla sevemem.
Yelda Tan (Psikiyatrist): Kadın eşine çok inanmış. Bu nedenle katil olduğuna inanmıyor. Bu tür olaylarda savunma mekanizmaları devreye girebilir. Bilinç dışı bir süreç başlar. Adam kişilik yapısıyla kadınla geçirdiği süreçteki uyumuyla, olaylar karşısındaki tutumu, yumuşaklığı ile öyle bir imaj oluşturmuştur ki kadın, kocasından hoşnut olmayan bir durumla karşılaşmamıştır. Kendini eşinin katil olduğuna inandırmak istemediği için hâlâ onu seviyordur. Kocasının katil olduğunu bildiği halde sevebilir ama sağlıklı değil. Kabul edilebilecek bir durum değil.

'EŞLİK DUYGUSU SÜRER'
Nurşin Sarımurat Baydemir (Psikiyatrist, Aile ve Evlilik Terapisti): Önceki ilişkisi ile evliliğindeki ilişkisi birbirinden farklıdır. Evlilik öncesi öldürdüğü kadında kabul edemediği bazı şeyler vardır. Böyle bir olaydan sonra ortaya çıkacak büyük bir suçluluk duygusu var. Nasıl vicdan azabı yaşadıysa daha sonraki hayatında iyi bir insan olmaya çalışmış. Ben Selda Kenar'ın eşini hala seviyor olmasını anlaşılır buluyorum. Eşi suçluluk duygusuyla iyi bir insan olmuş, mükemmel olmuş. İlişki içinde kadın eşine bağlanmış. 2.5 yaşında çocukları var. Güvenmiş. Eşlik duygusunu sürdürecektir. 'Benim eşim katilmiş, uzaklaşayım' diye bakmaz.
Halime Güner (Uçan Süpürge): Biz kadın odaklı bakan bir örgütüz. Bu olayda öldürülen ve bir katille yaşamak durumunda kalan her iki kadının da durumu bizim için önemli. Selda Kenar'ın eşinin işlediği korkunç cinayetten sonra ona suçluluk duygusuyla, merhametle yaklaştığını düşünüyorum. Suçluluk duygusunu bu ilişkisinde kapatmaya çalışmış. Onun aşkını, sevgisini anlıyorum kendi adıma. Yaşadığı çok zor bir olay.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocanız katil çıksa ne yaparsınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN