Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'a kar geliyor!

Meteoroloji, İstanbul'un yüksek tepelerinde karla karışık yağmur görüleceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 22.3.2013 09:07 Güncelleme Tarihi: 22.3.2013 13:10
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son açıklamaya göre bugün akşam saatlerinden itibaren İstanbul'un yüksek tepelerinde karla karışık yağmur görülecek. Yurt genelinde ise kuvvetli sağanak hakim olacak.

Hafta sonunun ise yurt genelinde karla karışık yağışlı geçmesi bekleniyor. Cumartesi günü Marmara ve İç Ege'de karla karışık yağmur; Doğu Güney Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yağış bekleniyor.

Cumartesi günü İstanbu'da karlı karışık yağış hakim olurken, pazar günü hava parçalı bulutlu olacak.Hava sıcaklığı, Batı kesimlerde, 6 ila 12 derecede azalacak; rüzgarın ise Göller Yöresi ve Doğu Akdeniz'de kısa süreli , sabah saatlerinden sonra İç Anadolu'nun güney ve doğusunda fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin büyük bir bölümünde görülecek yağışların, sabah saatlerinde Kıyı Ege ile Denizli, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale, öğle saatlerinde Antalya, Isparta ve Burdur, akşam saatlerinde Kahramanmaraş, Adıyaman ve Adana'nın kuzey ilçeleri, gece saatlerinde Hatay, Osmaniye, Tunceli, Bingöl, Muş, Samsun, Çorum, Amasya ve Sinop çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığının Batı kesimlerde, hissedilir derecede 6 ila 12 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle güney ve güneydoğu, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile zamanla Marmara bölge geneli ve Batı Karadeniz'in batısı ile zamanla Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ve Sinop çevrelerinde batı ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, iç ve batı bölgelerde kuvvetli, Göller Yöresi ve Doğu Akdeniz'de kısa süreli fırtına, sabah saatlerinden sonra İç Anadolu'nun güney ve doğusunda fırtına şeklinde esecek.RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile zamanla Marmara bölge geneli ve Batı Karadeniz'in batısı ile zamanla Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ve Sinop çevrelerinde batı ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, iç ve batı bölgelerde kuvvetli (30-60 km/saat), Göller Yöresi ve Doğu Akdeniz'de kısa süreli fırtına (50-70 km/saat), sabah saatlerinden sonra İç Anadolu'nun güney ve doğusunda fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

MARMARA'DA FIRTINA

'nde sabaha karşı çıkan fırtına sebebiyle, boğazlardan geçmek üzere yol alan yerli ve yabancı bandıralı 27 gemi kıyıdan 2 mil mesafede Şarköy açıklarında demir attı. Dalga boyunun 3 metreyi bulması sebebiyle gemi personeli karaya çıkamadı.

Kuzeybatıdan esen ve saatteki hızı 60 km bulan fırtına, balıkçıları da etkiledi. Şarköy Sahil Güvenlik Komutanlığı, Şarköy, Mürefte ve Hoşköy'de balıkçı limanlarındaki balıkçıları denize açılmamaları konusunda uyardı.

Fırtına ile birlikte gelen yağmur, yolları göl haline çevirdi. Belediye ekipleri tıkanan mazgalları açmak için sabahın erken saatlerinde çalışma başlattı.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; sabah saatlerinde Kıyı Ege ile Denizli, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale, öğle saatlerinde Antalya, Isparta ve Burdur, akşam saatlerinde Kahramanmaraş, Adıyaman ve Adana'nın kuzey ilçeleri, gece saatlerinde Hatay, Osmaniye, Tunceli, Bingöl, Muş, Samsun, Çorum, Amasya ve Sinop çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, yıldırım, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR ve FIRTINA UYARISI: Rüzgar'ın iç ve batı bölgelerde kuvvetli (30-60 km/saat), Göller Yöresi ve Doğu Akdeniz'de kısa süreli fırtına (50-70 km/saat), sabah saatlerinden sonra İç Anadolu'nun güney ve doğusunda fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, baca gazı zehirlenmesi, çatı uçması, ağaç devrilmesi, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ANİ KAR ERİMELERİ ve HEYELAN UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara (heyelan, ani sel, taşkın, kar erimeleri, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ile Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA:
Çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak yağışların, akşam saatlerinden itibaren Trakya kesiminde, gece saatlerinde bölgenin güneyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; sabah saatlerinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale ile Balıkesir'in Ayvalık, Edremit, Burhaniye ve Havran ilçelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, bölgenin batısı ile zamanla genelinde kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölge geneli, akşam saatlerinden sonra Kuzey Ege'nin iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde kıyı kesimleri ile Denizli çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, kıyılarında sağanak ve gök gürültülü sağanak, iç kesimlerinde yağmur, akşam saatlerinden sonra Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, kıyı kesimlerinde kuzeybatı, akşam saatlerine kadar Kuzey Ege'nin iç kesimlerinde güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, sabah saatlerinde batısı, öğle saatlerinde bölge geneli, akşam saatlerinden itibaren doğusunun sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Antalya, Isparta ve Burdur, akşam ve gece saatlerinde Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay ile Adana'nın kuzey ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın sabah ve öğle saatlerinde Antalya ve doğusunda güneydoğu, akşam saatlerinden itibaren doğusunda batı ve güneybatı, Antalya'nın batı kıyılarında kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat), Doğu Akdeniz'de yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, sabah saatlerinde Eskişehir çevreleri, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak, gece saatlerinden itibaren kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde güneyli yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat), sabah saatlerinden itibaren güney ve doğusunda fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; gece saatlerinde Sinop çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin kıyı kesimlerinde güneybatı, zamanla batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde Çorum, akşam saatlerinden itibaren Orta Karadeniz ile Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Samsun, Çorum ve Amasya çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Gümüşhane, Bayburt ile Çorum'un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı bekleniyor. Rüzgarın; Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli, akşam saatlerinden itibaren bölgenin kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara (heyelan, ani sel, taşkın, çığ tehlikesi, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren batısı ile gece saatlerinde Erzurum, Muş, Bingöl, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Tunceli, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, güneybatısında yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin batısı ile zamanla doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin güneybatısında toz taşınımı bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara (heyelan, ani sel, taşkın, çığ tehlikesi, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevreleri, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

DENİZLERDE HAVA: Batı Akdeniz açıklarında öğle ve akşam saatlerinde tam fırtına, diğer vakitler kuvvetli fırtına ve fırtına; Karadeniz'de fırtına ve Orta Karadeniz'de gece yarısından itibaren kuvvetli fırtına, Ege'de ilk saatlerde fırtına, sonraları fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'a kar geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN