Süleymaniye tarihi kimliğine dönüyor

Giriş Tarihi: 22.3.2013

5 asırlık semt, yenileme çalışmaları nedeniyle ''hayalet şehre'' dönüştü. Tamamen boşaltılan Süleymaniye, proje tamamlandığında geleneksel mimarisiyle 24 saat yaşayan bir merkez haline gelecek

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) dünya kültür mirası listesinde yer alan semtte, Fatih Belediyesi bünyesinde 733 parsel proje yenilenecek. Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun gereği belirlenen 1'inci, 2'nci ve 3'üncü derece koruma alanlarında kalan Süleymaniye, Yavuzsinan, Mollahüsrev, Demirtaş, Hacıkadın, Hocagıyasettin, Sarıdemir, Kalenderhane mahalleleri 24 Mayıs 2006 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile ''Süleymaniye Yenileme Alanı'' ilan edildi. Yenileme alanıyla ilgili işlemleri yürütmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile dönemin Eminönü Belediyesi arasında 13 Eylül 2006'da protokol yapılarak alan 5 etaba ayrıldı. Alanın 804 bin 750 metrekaresinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre ve Koruma Müdürlüğü, 131 bin 100 metrekaresinde Fatih Belediyesi'nin çalışması kararlaştırıldı. Bu alanda 26'sı anıt, 319'u tescilli ve 388'i de tescilsiz eser olmak üzere toplam 733 parsel bulunuyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaptığı açıklamada, Süleymaniye'nin tarihi yarımadada devam eden 6 yenileme alanından biri olduğunu ve buradaki projeyi KİPTAŞ ile birlikte yürüttüklerini belirtti.

UNE SCO GÖZETİMİN DE

Süleymaniye'nin zamanla perişan bir görünüme büründüğünü, kültürel dokusunun zaman içinde kaybolduğunu ifade eden Demir, Süleymaniye'nin aynı zamanda UNESCO'nun gözetimi altında olduğunu dile getirdi. Süleymaniye'deki yapıların yarısının tescilli, korunması gereken sivil mimari örneği olduğunu aktaran Demir, proje kapsamında 39 ada üzerinde çalıştıklarını söyledi.

2 YILDA TAMAMLANACAK

Buradaki binaların üç katlı, cumbalı, tarihi yarımadanın karakteristik mimarisini yansıttığını ifade eden Demir, "Süleymaniye'deki 6-7 katlı binalar yıkıldı, onların yerine 3 katlı binalar inşa edilecek. Hedefimiz, kaybolmaya yüz tutmuş bu tarihi değerin hayata yeniden kazandırılması'' şeklinde konuştu. Projenin 2 yılda tamamlanacağını belirten Demir, "Hayal ettiğimiz Süleymaniye'yi inşallah iki yıl sonra çok rahat dolaşacağız'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süleymaniye tarihi kimliğine dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN