Mangala cezaevlerindeki çocuklarla buluştu!

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca desteklenen geleneksel zeka oyunu mangala ile tutuklu ve hükümlü çocuklar buluştu.

Giriş Tarihi: 25.3.2013 16:21 Güncelleme Tarihi: 25.3.2013 16:36
Oyun, "Thee meeting of our traditional mind game mangala and imprisoned and condemned children" projesi kapsamında, T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı, Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza Evinde ki tutuklu ve hükümlü çocuklarla buluştu

Proje kapsamında yapılan etkinliklerde; cezaevindeki çocuklara ve cezaevinde görevli infaz koruma memurlarına, oyun tanıtım filmi gösterimi yapılmasının ardından, oyun öğretildi ve birlikte oynamaları sağlandı. Ayrıca düzenlenen anket ile çocukların proje hakkında ki görüşleri alındı. Çocukların anket sorularına verdiği cevapların içtenliği ve samimiyeti proje ekibinin duygulu anlar yaşamasına sebep oldu. Verilen cevaplar arasında; "Çok küçükken köyde oynardık, ama adını bilmezdik. Oyunun adını bugün öğrendim. Çok güzel oyun, çok sevdim,yine gelin" de yer almaktaydı. Etkinlik sonunda Cezaevi yönetimine her koğuşa konulmak üzere oyun setleri hediye edildi. Proje sayesinde farklı şartlarda ve koşullarda yaşayan gençlerin ve çocukların kendi aralarında ve infaz koruma memurları arasında ki iletişimin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca günümüzde yeniden popülerliğini kazanan en eski zeka oyununun da yaygınlaşmasına katkıda bulunuldu.

Oyun, 2012-2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda zeka oyunları seçmeli dersi müfredatına da girdi.

MANGALA
Tarihi araştırmalar Mangala Oyunu'nun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını göstermektedir. Dünyada "Coffee House" kültürünün temelleri 1554 yılında İstanbul'da atılmış; İstanbul'dan sonra günümüz Avrupa'sında kahve kültürünün izleri 1650 yılından itibaren,bizden 96 yıl sonra görülmeye başlanmıştır. Günümüze, bu güçlü temellerin atıldığı dönemin kahve kültürünü yansıtan sadece iki adet görsel kaynak miras kalmıştır. İki kaynak da İstanbul'da resmedilmiştir. Oyun, iki görsel kaynakta da bulunan oyunlardan birisidir. Zeka ve Strateji oyunudur. İki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6'şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Oyun 48 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mangala cezaevlerindeki çocuklarla buluştu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN