12 yaşındaki Aziz'den organ bağışı gecesi...

Giriş Tarihi: 27.3.2013

İzmir'de internette Facebook üzerinden başlattığı anlamlı kampanyayla yüzlerce kişiyi organ bağışına ikna eden 12 yaşındaki Aziz, bu kez de organ bağışı gecesi düzenledi. Konuklar, bağış için sıraya girdi

İzmir'in Karabağlar ilçesinde oturan Şerif Remzi Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Aziz Simsar, gazete ve televizyonlardan, pekçok hastanın hastanelerde organ nakli beklediğini, bir çoğunun da nakil olamadan yaşamını yitirdiğini öğrenince harekete geçti. Aziz, geçen ocak ayında sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden bir organ bağışı kampanyası başlatarak vatandaşlara çağrıda bulundu. Kısa sürede yaklaşık 500 kişi ile arkadaş olan ve bir çoğundan organlarını bağışlamaları konusunda söz alan küçük Aziz, bu bağışçıları internet üzerinden anlaştıkları bir günde, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki Organ Nakil Merkezi'nde buluşturdu ve çok sayıda kişinin organ bağışında bulunmasını sağladı. Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan tarafından da Türkiye'nin organ elçisi olarak ilan edilen küçük Aziz, bununla da yetinmedi. Bir yandan kampanyasını sürdürürken bir yandan da annesi Nermin Simsar ile babası Murat Simsar'ın desteğiyle ve Tireli işadamı Metin Özdemir'in de sponsorluğunda, Karabağlar'daki bir restoranda organ bağışı gecesi düzenledi.

'BAŞKALARINI DA DÜŞÜNÜN'
Geceye Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Hasta Hizmetleri Sağlık ve Otelcilik Müdürü Mehmet Övünç Zeytinci, hastanenin Organ Nakil Koordinatörü Nazlı Güler iye Süpervizör hemşireleri Emine Kocabaşoğlu, Dilek Soydemir, Şerif Remzi Ortaokulu Müdürü Şükrü Cangir, Müdür Yardımcısı İdris Erdoğan, okulun öğretmenleri, öğrenci velileri ve çok sayıda davetli katıldı. Gecede bir konuşma yapan küçük Aziz, "Ölen insanlardan alınan organlarla hastanelerde yaşamak için umutla bekleyen birçok hastanın hayatları kurtulabilir. Yaşamak ve hayata tutunmak için hastanelerde yatan genç-yaşlı birçok vatandaş şu an sizlerden organ bağışı bekliyor. Lütfen sadece kendimizi düşünmeyelim, öldükten sonra başka insanlara da yaşam kaynağı olabileceğimizi unutmayalım ve organ bağışında bulunalım" dedi. Hastane müdürü Övünç Zeytinci ise "Küçük bir arkadaşımızdan böyle büyük bir hareket görmek bizleri mutlu etti. Aziz'in ailesine ve kampanyaya destek olanlara çok teşekkür ediyorum. İnşallah organ bağışları bundan sonra da devam edecek" diye konuştu. Geceye katılanlar daha sonra, hemşireler tarafından kurulan stantlarda kayıt yaptırarak organ bağışında bulundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 yaşındaki Aziz'den organ bağışı gecesi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN