Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de olaylı

'nin İzmit ilçesinde Roman vatandaşların yaşadığı çadırların ı esnasında gergin anlar yaşandı. Çadırlarını yıktırmak istemeyen Roman vatandaşlar, polis ve zabıta ekiplerine direndi.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 17:41
İzmit'in 28 Haziran Mahallesi Dere Sokak'ta bulunan Roman vatandaşların çadırlarının ı esnasında gergin dakikalar yaşandı. Aylar öncesinde kendilerine ait alanı boşaltmaları için tebliğde bulunulan Roman vatandaşlar, kendilerine tanınan süre içerisinde bölgeden ayrılmadı. Sabah saatlerinde belediye görevlileri polis eşliğinde Cephanelik mevkiine geldi.Karşılarında polisi ve zabıtaları gören Roman vatandaşlar, çadırlarından çıkmamak için uzun süre direndi. Çadırını terk etmemek için eline sıcak su alan bir kadın, üç yaşlarındaki çocuğunun üzerine dökmekle belediye görevlilerini tehdit etti. Bölgedeki Çevik Kuvvet polisleri tarafından elindeki sıcak su dolu kap alınan kadın ve çocukları çadırdan uzaklaştırıldı. Çadırlarının yıkılmasını istemeyen ancak çaresiz kalan Roman vatandaşlar çadırlarını ateşe verdi.

Alev alev yanan çadırları, bölgede hazır bekleyen itfaiye erleri söndürdü. Yakılan bir çadır içerisinde bulunan ve henüz 3 gün önce dünyaya gözlerini açan bir bebek ve yatalak bir kadın çevredekiler tarafından çadır içerisinden çıkarıldı.

Yıkım esnasında yaşanan gerginlik nedeniyle bölgeye gelen Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, belediyenin haklı olduğunu ancak hava şartları nedeniyle yıkım tarihinin birkaç gün daha ertelenmesi gerektiğini savundu. Öte yandan çadırlarının yıkılmasını istemeyen bazı Roman vatandaşlar, polis, zabıta ve yıkım ekiplerine taş, tuğla ve sopalarla saldırdı. Bölgedeki çevik kuvvet polisleri Roman vatandaşlara biber gazı ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda bir gazeteci yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli'de olaylı yıkım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN