Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Oğlum Sevag neden şehit sayılmıyor?"

Oğlunun Hıristiyan olduğu için şehit sayılmadığını söyleyen baba Garabet Balıkçı " O zaman neden askere alıyorlar" dedi. Anne Ani Balıkçı ise kararın kendilerini tatmin etmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Er Sevag Şahin Balıkçı'yı, Batman'ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu'nda vatani görevini yaparken kazara öldürdüğü iddia edilen sanık Kıvanç Ağaoğlu'nun 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmasını değerlendiren anne Ani Balıkçı, kararın kendilerini tatmin etmediğini söyledi. Taksim'deki Cezayir Restaurant'ta gerçekleştirilen basın toplantısına, Balıkçı'nın annesi, babası Garabet Balıkçı, ailenin avukatı İsmail Halavurt, Nor Zartonk İnisiyatifi adına Melis Tantan ve Gencay Gürsoy katıldı.

"IRKÇI BİR CİNAYET''
Oğlunun öldürülmesiyle ilgili "Adı Sevag, mezhebi de Ermeni olunca başka bir şey düşünmek mümkün olmuyor'' diyen Ani Balıkçı, "Önce mezheplerimize bakılıyor ötekileştiriliyoruz. Sonra insan olduğumuz unutuluyor. Ve fırsatını da bulursak öldürülüyoruz'' dedi. Baba Garabet Balıkçı da oğlunun "Irkçı bir kurşunla ve bilerek'' öldürüldüğünü belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nde ölen Hıristiyanların şehit olmadığı diye bir tabirle karşılaştık. O zaman diyorum ki Türkiye Cumhuriyeti'nde Hıristiyanları askere alıyorlarsa, ölüyorlar ve şehit sayılmıyorlarsa niye askere alıyorlar'' dedi.

TAHMAZ: SÜRECİN GEREĞİ YAPILMALI
Öte yandan Cezayir Restaurant'ta yapılan bir diğer basın toplantısında, Türkiye Barış Meclisi Dönem Sözcüsü Hakan Tahmaz, Çözüm sürecinde siyasi iktidarın ve tarafların sorumluluktan kaçmamalarını ve zaman kaybetmeksizin herkesin sürecin gereğini yapmasını istedi. Türkiye'nin büyük acıların ve ıstırapların yaşandığı bir dönemden çıktığını belirten Tahmaz, Kürt sorununun çözümü için 30 yıldır her türlü yöntemin denendiğini, bir tek barışa başvurulmadığını ve nihayet bugün barışın taraflarca açıkça ifade edildiğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Oğlum Sevag neden şehit sayılmıyor?"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN