Yanlış ameliyata rekor tazminat

Danıştay, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni, yanlış ameliyat sonucu felç kalan iki hasta için birer milyon lira tazminat ödemeye mahkûm eden yerel mahkeme kararlarını onadı

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yanlış iki ameliyat nedeniyle toplam 2 milyon lira tazniat ödemeye mahkûm edildiği mahkeme kararı Danıştay tarafından onaylandı. Doğuştan kambur olan Ağrılı Nurcan Fırat (18) ile Erzurumlu Ramazan Kılıç (19), 2005'te Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ameliyat edildi. Fırat ve Kılıç'ın ameliyatlarda felç olarak yatağa mahkûm kalmaları üzerine, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi aleyhine 2007'de Erzurum 1. İdare Mahkemesi'nde her iki hasta için tazminat davası açıldı. Adli Tıp ve bilirkişi raporlarını göz önünde bulunduran mahkeme, üniversiteyi her iki hasta için toplam 2 milyon 200 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Danıştay 10. Dairesi de, yerel mahkemenin kararını onadı. Onama kararına karşı yapılan kararı düzeltme talebi de reddedildi.

FAİZİYLE TOPLAM 4 MİLYON

Fırat ve Kılıç'ın avukatı Mustafa Aladağ, Danıştay'ın, hukuk dünyası açısından anlamlı bir karara imza attığını belirterek, her iki müvekkilinin toplam alacağı tazminatın, faiziyle yaklaşık 4 milyon lirayı bulacağını kaydetti. Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaşayan ve 8 yıldır yatağa mahkûm hayat süren Nurcan Fırat kazandığı tazminatı tedavisi ve rehabilitasyonu için harcamayı planladıklarını ifade etti. Sıkıntılara rağmen açıköğretim lisesinde eğitimine devam ettiğini anlatan Fırat, iyileşmesi durumunda polis olmak istediğini dile getirdi. Fırat'ın babası Sülhattin Fırat ise, "Üniversitedeki doktorlar, çocuğumu ameliyat edip ayağa kaldıracaksa ben kazandığımız tazminatı bile almamaya razıyım" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış ameliyata rekor tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN