Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Adanıza geri dönün'

Gökçeada'daki Rum okulunun yeniden faaliyete geçeceğinin açıklanmasının ardından cemaatin önde gelen ismi Laki Vingas adaya dönüş çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın önceki gün, Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde 1964'ten bu yana kapalı olan Rum azınlık okulunun açılışına izin verdiklerini açıklaması, Rum cemaatinde büyük sevinç yarattı. Cemaatin önde gelen isimlerinden Vakıf temsilcisi Laki Vingas, hükümetin azınlıklara yönelik birçok açılımından biri olarak yorumlanan iadenin, binlerce kilometre uzakta yaşayanları da mutlu ettiğini kaydetti. Avustralya, ABD, Yunanistan, Fransa ve hatta Güney Afrika'ya göç eden yaklaşık 8 bin Gökçeadalı Rum'un artık "evlerine" geri dönmeleri gerektiğinin altını çizen Vingas, "Sayın Bakanımız Türkiye'ye dönün çağrısı yaptı. Herkes dönmek ister, ancak şartların oluşması gerekir. İ��te okul açıldı. Ada sizi bekliyor. Türkiye'deki güzellikleri bizimle birlikte yaşasınlar istiyoruz" dedi.

YENİ ÖĞRETMEN ATANMASI GEREKLİ

Türkiye'nin en batı ucunda bulunan Gökçeada ya da Rumca ismiyle İmroz, mübadele ve 6-7 Eylül olaylarından önce binlerce azınlık vatandaşımızı barındırıyordu. Ancak adada bugün yaklaşık 300 kadar Rum yaşıyor. Adada okulun açılmasıyla birlikte öğrenci sıkıntısı yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Laki Vingas, restorasyonu tamamlanan okulun 50 yıl sonra ilk öğrencilerini kabul etmeye hazır olduğunu, öğretmenlerin de en kısa zamanda atanmasını beklediklerini belirtiyor. Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay ise "Herkesin huzur içinde yaşayabildiği bir ortam olan Gökçeada'da Rum vatandaşlarımızı görmek istiyoruz" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Adanıza geri dönün'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN