İzmirli doktorlar şiddet nöbetinde

İzmir'de 2 doktorun darp edilmesi üzerine eylem başlatan doktorlar, acil dışındaki ameliyatlara girmezken, Doç. Dr. Aydın Şanlı, "Korkumdan 4 yıldır silah taşıyorum" dedi

İzmir'de bir hasta yakınının 2 doktoru darp etmesi doktorları isyan ettirdi. Şiddet nöbeti tutan doktorlar, hasta yakınlarının kendilerine şiddet uygulamayacaklarına dair form doldurmadan hastalara bakmama kararı aldı. Saldırganın annesini 6 ay önce ameliyat eden hastanenin Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aydın Şanlı ise korkudan 4 yıldır silah taşıdığını söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü'nde tedavi görürken kalbi duran ALS hastası kadının 41 yaşındaki oğlu Uğur Tokgöz önceki gün annesinin ölümünden sorumlu tuttuğu doktorlardan Anıl Gürkan ve İranlı Nazenin Hasanzade'ye saldırarak darp etti. Bir doktoru da ölümle tehdit eden Tokgöz serbest bırakılınca yeniden hastaneye gidip servise çıktı. Bağırıp, çağıran saldırgan daha sonra annesinin cenazesini alıp gitti.

'TOPUKLARINDAN VURURDUM'
Saldırganın serbest kalıp yeniden geldiğini öğrenen diğer doktorlar, asistanlar ve hemşireler ise bahçeye çadır kurdu. Gaziantep'te geçen yıl hasta yakını tarafından öldürülen doktor Ersin Arslan'ın adının yazdığı bir mezar taşını da bahçeye diken doktorlar protesto eylemi yaptı. Hastanenin Asistan Temsilcisi Anıl Tamburoğlu, aynı gün Türkiye genelinde 7 sağlık çalışanının saldırıya uğradığını belirterek, Uğur Tokgöz tutuklanana kadar çadırda nöbet tutacaklarını, gerekirse hastane yolunu trafiğe kapatacaklarını söyledi. Yaşadıklarını anlatan Dr. Anıl Gürkan da "Hasta yakını küfredip tehditler savurduktan sonra bana ve arkadaşıma yumruk attı. Bu basit bir darp değil. Bu sağlıkta şiddettir. Biri bu duruma son versin artık" diye isyan etti. Hastanenin Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aydın Şanlı ise 22 yıllık doktor olduğunu belirterek, 4 yıl önce aldığı silah ruhsatını gösterdi. Doç. Şanlı şöyle dedi: "Saldırganın annesini 6 ay önce ben ameliyat ettim. O zamanlar bize dua ettiler, hediye getirdiler. Hiç birimizin can güvenliği yok. Bu benim silah taşıma ruhsatım. O vatandaş bana saldırsaydı silahımı kullanırdım, topuklarına ateş ederdim. Biz ölüm korkusu ile yaşamak istemiyoruz. Birileri bu şiddete son versin."

'ÖNCE FORM İMZALASINLAR'
Hastanede görevli bazı doktorlar ve sağlık çalışanları dün acil dışındaki ameliyatlara girmezken, poliklinik hizmeti de vermedi. Doktorlar, hastanenin önündeki caddede yürüyüp kısa bir oturma eylemi yaptı. Daha sonra da adliyeye giderek saldırgan Tokgöz hakkında suç duyurusunda bulundular. Asistan Temsilcisi Dr. Tamburoğlu da hasta yakınlarının "Ben, hastanız olarak şiddettin her türlüsüne karşı bugün de, yarın da yanınızda olduğumu beyan ediyorum" yazılı formu imzalamadan hasta bakmayacaklarını açıkladı. Öte yandan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet dün de durmadı. Iğdır Devlet Hastanesi'nde görevli Ortopedi Uzmanı Dr. Cihan Acı, dün poliklinikte muayene yaptığı sırada hasta yakınlarının saldırısına uğradı. Acı, hastanede tedavi altına alındı. 2 saldırgan ise tutuklandı. Mersin'in Erdemli ilçesinde ise bir hasta yakını, Rus eşiyle Rusça konuşan Dr. Ali Köşker'i darp etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli doktorlar şiddet nöbetinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN