Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçmak'a 36 yıl 6 ay hapis

İbrahim Tatlıses'e silahlı saldırıyı organize etmekten 36 yıl 6 ay hapis cezası alan Abdullah Uçmak "Suçu üzerime yıktılar. Beraatımı istiyorum" dedi. Tetikçi Ersin Altun 30 yıl 1 ay, sürücü Yunus Ayık ise 18 yıl 4 ay ceza aldı

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'e yönelik silahlı saldırıya ilişkin 7'si tutuklu 12 sanığın yargılandığı dava bitti. İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan karar duruşmasına; tutuklu sanıklar Abdullah Uçmak, Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz, Nazife Erdemir, Nihat Şimşek, Abdullah İş ve tutuksuz sanıklar Emin Birdal ile Ruhşen Mahmutoğlu ile avukatları katıldı.

PKK BAĞLANTISINDAN BERAAT

Kararını açıklayan mahkeme, saldırıyı organize eden Abdullah Uçmak hakkında, Tatlıses'i nitelikli öldürmeye tam teşebbüs, menajeri Buket Çakıcı'yı öldürmeye teşebbüs, silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, ruhsatsız silah bulundurmak ve tehdit suçlarından toplam 36 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Uçmak "Bu dava nasıl çözüldü. Bir türlü buna açıklık getirilmedi. Herhalde bu olayı benim üzerime yıkarak çözdüler. Bu davanın başından beri komplo olduğunu söylüyorum. Birileri bu suçu işleyerek benim üzerime yıktı. İşlemediğim bir suçtan dolayı cezaevindeyim. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum" dedi. Saldırıda tetikçi olduğu iddia edilen Ersin Altun'a 30 yıl 1 ay, otomobili kullandığı iddia edilen Yunus Ayık'a ise toplam 18 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Yasadışı PKK üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan sanıklar hakkında ise Tatlıses'e silahlı saldırıda bulunmak suçundan beraat kararı verildi. BDP MYK Üyesi ve Erbil sorumlusu avukat Ruhşen Mahmutoğlu, yasadışı PKK bölücü örgütü üyesi olmaktan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kuzey Irak'ta PKK kamplarında eğitim gördüğü iddia edilen Nihat Şimşek ise PKK üyeliği ve patlayıcı bulundurma suçundan 12.5 yıl hapis cezası aldı. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Abdulvahap İş ise PKK üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmak suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezası aldı. Emin Birdal'a aynı suçtan 7 yıl 3 ay hapis verilirken; Murat Alagöz adam öldürmeye yardım etmek ve çete üyesi olmak suçundan 8 yıl 9 ay; Nazife Erdemir ve Cengiz Güney çete üyesi olmak suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına mahkûm oldu. Coşkun Yıldız ile Bülent Altun hakkında ise beraat kararı verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçmak'a 36 yıl 6 ay hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN