ABD'de yazlar 1 ay uzun

Yaz saati uygulaması, ABD'de barbekü, golf ve şekerleme lobilerinin isteğiyle üç hafta erken başlayıp bir hafta geç bitiyor. Havacılık sektörü ise ek maliyet nedeniyle uygulamadan mustarip...

Giriş Tarihi: 1.4.2013
Türkiyeve Avrupa ülkeleri önceki gece saatleri bir saat ileri alıp yaz saati uygulamasına geçti. ABD'de ise saatler 3 hafta önce ileri alınmıştı. Sonbaharda da ABD, saatleri Avrupa'dan bir hafta sonra geri alacak. Konu hakkında bir kitap yazan Michael Downing, Avrupa ve ABD arasındaki bu farkın, 1986'da barbekü ve golf sektörünün ABD Kongresi'ne yaptığı baskıdan kaynaklandığını iddia ediyor. ABD'de 86'dan önce yaz saati uygulaması Avrupa'dan bir ay sonra, nisan sonunda başlatılıyordu. Yaz saati uygulamasıyla insanların daha fazla gündüz yaşadıklarını ve bunun da daha fazla kazanç anlamına geldiğini fark eden sektör temsilcileri, uygulamanın uzatılmasını talep etti. Mangal sektörünün, bir aylık uzamanın fazladan 200 milyon dolarlık kömür satmak anlamına geldiğini hesapladığını belirten Downing, "25 yıl önceki tahminlere göre golf sektörü için ise yaz saatinin bir ay uzaması 400 milyon dolarlık ilave satış ve ücret demekti" dedi. 1986'da yaz saati uygulaması Avrupa'yla eşitlense de, 2005'te martın ikinci pazarına alındı. Uygulamanın kasımın ilk pazar gününde bitmesi kararlaştırıldı. Bu sayede ABD, yaz başında 3 hafta ilave, sonunda da bir hafta ilave ile yaz saatini Avrupa'ya nazaran bir ay daha uzatmış oldu. Uygulamanın 3 hafta erken başlatılmasının nedeni, ticaret odaları ve süpermarketlerin kongreye yaptığı baskıydı. Yaz saati uygulamasının uzaması, Amerikalıların işten dönerken alışveriş yapma şansını artıracaktı.

CADILAR BAYRAMI DA YAZIN

Boston'daki Tufts Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık dersi veren Downing'e göre uygulamanın bir hafta geç bitirilmesinin asıl nedeni, şekerleme endüstrisinin çocuklara Cadılar Bayramı'nda daha fazla şeker satmak istemesiydi. Tüm bu değişikliklere itiraz eden tek sektör havayollarıydı. Downing, "Bu değişiklikler yüzünden yıllar öncesinden belirlenen uluslararası uçuş zamanlarını modifiye etmek zorunda kaldılar. Bu da onlara 200 - 400 milyon dolara mal oldu" dedi. ABD diğer ülkeleri kendi yaptığını takip etmesi konusunda ikna etmeye çalışsa da başarılı olamadı. Hatta bütün yıl güneş alan Hawaii ile yazların çok sıcak geçtiği Arizona eyaletleri bile ülkenin geri kalanının aksine Avrupa'daki uygulamayı sürdürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de yazlar 1 ay uzun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN