Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuvvetli yağış uyarısı

Giriş Tarihi: 1.4.2013 07:26 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 15:23

Meteoroloji, öğleden sonra ve akşam saatlerinde beklenen kuvvetli yağışlara karşı vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış sonrası oluşabilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar konusunda uyardı.

İç ve batı kesimlerde beklenen sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışın, öğle saatlerinden sonra İç Ege (Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Kütahya, Manisa ve Balıkesir'in doğusu, İzmir ve Aydın'ın iç kesimleri), Göller Yöresi (Isparta, Burdur, Antalya'nın Korkuteli ve Elmalı ilçeleri), Bursa, Yalova, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya ile akşam saatlerinde Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Zonguldak, Bartın), İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırıkkale), Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana'nın kuzey kesimlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Yaşanabilecek olumsuz şartlara (ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım, yağış anında kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.Yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye'nin güney, iç ve batı kesimlerinde aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların öğle saatlerinden sonra İç Ege, Göller Yöresi, Kocaeli, Yalova, Bursa, Sakarya ve Bilecik, akşam saatlerinde Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, K.Maraş ve Osmaniye ile Adana'nın kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı yağışla birlikte batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden itibaren yağış alan bölgelerde kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (30-50 Km/S) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların öğle saatlerinden sonra İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Göller Yöresi ile Bursa, Sakarya, Bilecik, Bartın, İnebolu ve Çorum çevrelerinde, akşam saatlerinden sonra Adana, K.Maraş ve Osmaniye çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, dolu, yağış anında kısa süreli fırtına, yıldırım vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla güney ve doğusunun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Bursa, Bilecik ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra bölgenin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Güney Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz'in aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Isparta ve Burdur çevrelerinde, akşam saatlerinden sonra Adana, K.Maraş ve Osmaniye çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinde Doğu Akdeniz'in kıyı kesiminde yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU:
Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey ve batısının aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin kuzeybatısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın öğleden sonra güney ve doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli(30-50 km/ saat) olarak esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; iç kesimleri ile Bartın ve İnebolu çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.Yağışların akşam saatlerinde Çorum çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU:
Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra ve gece saatlerinde Malatya, Elazığ ve Tunceli çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı, zamanla batısının çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Adıyaman, G.Antep ve Kilis çevreleri ile Ş.Urfa'nın kuzey ve batı kesimlerinin kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuvvetli yağış uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN