Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin söndüren ilk kadın si

Giriş Tarihi: 1.4.2013 13:35 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 13:38

Son dönemlerde birçok alanda etkin olan kadınlar şimdi de liğe el attı.

Bir yıldır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda görev yapan Fatma Doğan (21), Türkiye'nin söndürmeye giden ilk bayan si oldu. Doğan, erkek itfaiyeciler gibi a gidiyor, köpük sıkarak yangına müdahale ediyor.Akdeniz Üniversitesi Sivil Savunmacılık ve İtfaiyecilik Meslek Yüksekokul mezunu Fatma Doğan, itfaiyeci olmaya babaannesinin yangında kalmasından sonra karar vermiş. Doğan, herhangi bir yangında erkek itfaiyecilere taş çıkartırcasına merdivenleri tırmanıp, yaralı kurtarıyor ve gözünü kırpmadan görevini yapıyor. Küçükken babaannesinin bodrumunda yangın çıktığını ve o yangında çok etkilendiğini ifade eden Doğan, "Bu yangında çok korkmuştum ve çaresiz kalmıştım. O günden sonra ben de itfaiyeci olmaya karar verdim." dedi.

Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavı öncesinde bir itfaiyeci olmak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Doğan, "Üniversiteyi itfaiyecilik bölümünü isteyerek ve severek okudum. Sınıfta tek kız bendim. Buna rağmen tüm zorlukların üstesinden geldim ve hedefimi gerçekleştirdim." diye konuştu. İlk yangın olayında çok heyecanlandığını dile getiren Doğan, zamanla bu korkusunu yendiğini sözlerine ekledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ömer Yalım, belediyenin bir vizyon gereği bir bayanı kadroya kattıklarını işaret ederek, Fatma Doğan'ın Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nin ilk ve tek bayan itfaiyecisi olduğunu söyledi. Fatma Doğan'ın hem yangın hem de kurtarma olaylarında birebir aktif olarak görev yaptığını anlatan Yalım, erkek personel kadar çalışkan olduğunu dile getirdi. Belediye olarak vatandaşa ekipman ve kaliteli hizmetin yanı sıra yeniliklerle de hizmet verdiklerini aktaran Yalım, "Ağır ve zor şartlarda bir bayan nasıl çalışacağını görmüş olduk. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk bayan itfaiyecisini çalıştırıyoruz. Bu karar ile geldiğimiz nokta bizim ne kadar doğru bir karar verdiğimizin göstergesi oldu." ifadelerine yer verdi.

Yangın Amiri Hakan Mercan ise dünyadaki birçok sektörün ve mesleğin bir gelişim içinde olduğunu ifade ederek, kendi dairelerinde bir bayanın çalışmasının gayet normal olduğunu söyledi. Mercan, bir bayan ile çalışmalarının mesleklerine bir basamak katkı sağladığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin yangın söndüren ilk kadın itfaiyecisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN