Jeoradarla röntgeni çekilip restore ediliyor

Giriş Tarihi: 2.4.2013

Ayasofya Müzesi'nde iç yapının tüm yüzeyi taranarak hasarlı yerler tespit ediliyor. Ardından titiz bir onarım başlayacak

Ayasofya Müzesi'nde devam eden restorasyon kapsamında iç mekanın kuzey kısmına iskele kuruldu. İskele, daha sonra doğu, güney ve batı cephelerde kurulacak ve jeo radarlarla tarihi yapının baştan aşağı röntgeni çekilecek. 1. Mahmud Kütüphahanesi üstündeki Hünkar Mahfili kısmında kurtlanan ahşaplar ise gaz verilecek temizlenecek. Ayasofya Müzesi Müdür Vekili Hayrullah Cengiz, 6 şantiyede çalışmaların sürdüğünü belirterek, bunları 1. Mahmud şadırvanı, 1. Mahmud Kütüphanesi, iç mekanlar, batı cephesi, turnikeler bölümü olarak sıraladı. Proje çalışmasıyla onarım çalışmasının birlikte yürütüldüğünü belirten Cengiz, şunları söyledi:

SON KARAR KORUMA KURULUNUN
"İskele, ilk önce kuzey tarafına kuruldu, bütün yapıyı dolaşacak. Jeoradarlarla bu röntgenini çekiyoruz. Zeminde, fil ayaklarında, çeşitli yerlerde çatlaklar var. Öncelikle yüzeydeki mermerin durumunu tespit ediyoruz. Yerden kubbeye kadar çıkacağız." Ana kubbenin altındaki, yüzü kapalı ikinci serafim meleği üzerinde de çalışılacağını belirten Cengiz, "Altında ne olduğuna bakılır. Koruma kurulu hangi kararı verirse onu uygulamaya çalışacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jeoradarla röntgeni çekilip restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN