Dünyanın en uzun i 'da

Giriş Tarihi: 4.4.2013 16:13 Güncelleme Tarihi: 4.4.2013 16:18

Antakyalı dokuma ustası Abdulla Akar'ın; 39 günde, 35 metre 70 santimetre boyunda 81 santimetre eninde ve 2 milim kalınlığında dokuduğu kilim Guines Rekorlar kitabına girdi.

Abdulla Akar'ın yok olmaya yüz tutan cilik mesleğine dikkat çekmek, Antakya ve 'ın kültürel değerlerini dünyaya tanıtmak, Guiness Rekorlar Kitabı'na girmek amacıyla 39 günde 35 metre olarak yaptığı dünyanın en uzun, en ince ve en kısa sürede dokunan kilimin tanıtımı yapıldı.Antakya Belediyesi'nin ev sahipliğinde Abdulla Akar'ın atölyesinde düzenlenen törene Hatay Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Antakya Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven, İl Kültür Müdür Yardımcısı Ali Türetken ve vatandaşlar katıldı.

Vali Yardımcısı Bayhan ile Belediyesi Başkan Vekili Güven, son ilmiklerini keserek kilimi dokuma tezg'hından ayırdı. Daha sonra kilim açıldı ve ölçümü yapılarak, 35 metre olduğu tespit edildi.

Kilimi tamamladığı ve istediği rekoru kırdığı için mutlu olduğunu söyleyen Abdulla Akar "Son günlerde Hatay'ın dünya gündeminde Suriye olaylarından ötürü karışık bir il olarak gösterilmesi bizi üzüyordu. Hatay böyle bir yer değil biz renkli insanlarız, huzur içerisinde yaşıyoruz. Bu kilimde bu huzurun sembolü. Kilimi hedeflediğimiz sürede tamamladık. 7-8 bin TL civarında bir maliyeti oldu. Günde 16-17 saat çalışarak dokudum. Kilim önümüzdeki günlerde İstanbul Feshane'de başlayacak Hatay Günleri'nde sergilenecek." diye konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en uzun kilimi Hatay'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN