Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İranlı beyin kaşifi Türk olmak istiyor

Dünya İcat Şampiyonası'nda ikinci olan Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi İranlı Sajjad Yaghoubi, 12 patentli icada imza attı. Sajjad'ın en büyük isteği Türk vatandaşlığı

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Sajjad Yaghoubi...21 yaşında, Bahçeşehir Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Bölümü'nde okuyor. Genç yaşına rağmen, 12 patentli icadın altına imza attı. Dedesi Abbas Yaghoubi, Iğdır'da doğdu. Daha sonra ailesiyle birlikte İran'a göç ettti. Sajjad şimdi babası Yakup, annesi ve üç kız kardeşinin Türkiye'ye gelmesini bekliyor. İran'da çocuk yaşlarda tutkuyla başladığı icat uğraşı ona, 'Dünyanın en genç bilim adamı' ünvanını getirdi. 2010 yılında yapılan Dünya İcat Şampiyonası'nda ikinci oldu. Sajjad, geçen kasım ayında Almanya hükümeti tarafından verilen, 'en iyi icat' ödülünü aldı. Yaklaşık iki yıldır Türkiye'de. Sayısız birincilikleri olan Sajjad'ın tek isteği, Türk vatandaşı olmak ve ay yıldızlı bayrağı kazanacağı birinciliklerle dalgalandırmak.

12 PATENTLİ İCADI VAR

Mucit Sajjad son altı yılda düzenlenen, aralarında ABD, Almanya, Fransa, Belçika, Rusya, Kanada, Ukrayna, Polonya, Romanya, İsveç, Malezya'nın da bulunduğu 17 ülkede yapılan icat şampiyonalarının 15'ine katıldı. Bu yarışmalardan 10'una İran adına, 5'ine ise Türkiye'de okuduğu için üniversite adına katıldı. Sajjad, "Kan hastalıklarını kısa sürede iyileştirebilecek bir proje üzerinde çalışıyorum. Hedefim ABD'de düzenlenen yarışmalar" diyor. Sajjad, 10-14 Nisan tarihleri arasında İsveç'te yapılacak yarışmalara katılacak. Beyin cerrahisi için kullanılan Navigasyon yapan Sajjad, beyinde oluşan tümörlerin röntgenini çeken bir icadla Türkiye'yi temsil edecek. Sajjad'a Almanya'dan en iyi icat ödülünü getiren proje, yavaşlayan göz kaslarının çalışmasını sağlayan bir ürün. İnternette fazla vakit geçirenler, çok kitap okuyanlar, gözlerini yoranlar için tasarlanmış bu cihaza 5 - 6 dakika bakılması, sertleşen göz damarlarının açılması ve yoğunlaşmasına yardımcı oluyor. Böylece gözde oluşan kızarıklık ve ağrılar yavaş yavaş azalıyor. Cihazı herkes kullanabiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İranlı beyin kaşifi Türk olmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN