Sabancı'dan arsa işgal davası

Sabancı Holding, İstanbul'un gözde semtlerinden Ortaköy'deki bin metrekarelik arsalarının işgal edilip, çay bahçesi ve kafeye çevrildiğini öne sürerek dava açtı

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ., Boğaziçi Köprüsü'nün ayaklarında yaklaşık bin metrekarelik arsasının işgal edildiğini öne sürerek "önlenme" için İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Holding avukatı Mehmet Melih Gülseren dilekçede özetle şunlara yer verdi:
Beşiktaş Ortaköy Muallim Naci Caddesi'ndeki arsanın 31/36 hissesi, Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ.'ye aitti. Büyük hisseleri elinde bulunduran holding, küçük hisseleri almak için taraflarla görüşüyordu. Küçük hissedarlardan bazılarının vefatı üzerine holding tarafından satış vaadi sözleşmelerine dayalı İstanbul 6.Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açılan tapu tescil davası 5 yıldır sürüyordu.
Mehmet Yılmaz arsayı işgal ederek 5-6 yıldır 'Cafe Bosphorus' adıyla çay bahçesine dönüştürdü. Arsa, Boğaziçi Köprüsü'nün ayaklarında, Reina'ya 50-60 metre mesafede ve değeri milyonlarca lira. Arsada kümes hayvanları beslendiği, kapalı alanının depo ve ardiye olarak kullanıldığı görüldü.

'KİRA İLİŞKİSİ YOKTUR'
Holdinge ait arsanın ölçümü yapılmıştır. Ölçüm esnasında işletmeci Yılmaz, kadastro yetkililerine bu arsayı kiraladığını ve kiracı olarak durduğunu söylemiştir. Ancak arsayı işgal eden işletmeciyle holding arasında herhangi bir kira ilişkisi yoktur. Davalı, holdinge ait arsanın büyük bir kısmını işgal etmiştir. Ayrıca bugüne kadar holdinge herhangi bir bildirimde bulunmadığı gibi ödeme de yapmamıştır. Mahkemenin talimatıyla ne kadar zamandır bu arsayı işgal ettiği ortaya çıkacak olan davalının ecrimisil bedeli ödemesi gerekmektedir. Tüm bunların sonunda arsanın sahibi konumundaki holding, taşınmazı işgal eden davalıya işgalin önlenmesi davası açmıştır. İşgalin önlenerek holdinge tesliminin yanı sıra şimdilik 10 bin liralık ecrimisil bedelinin davalıdan tahsil edilmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı'dan arsa işgal davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN