Havalar nasıl olacak?

Yurdun batı kesimleri öğle saatlerinden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Hava sıcaklığı, iç ve doğu kesimlerde 1 ila 3 derece artacak, batı kesimlerde ise 2 ila 4 derece azalacak.

Giriş Tarihi: 7.4.2013 09:52 Güncelleme Tarihi: 7.4.2013 10:09
Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun batı kesimlerinin öğle saatlerinden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; gece saatlerinden sonra Muğla çevreleri, Aydın'ın kıyı ilçeleri, Çanakkale'nin güney ilçeleri ve Balıkesir'in kıyı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat), Güney ve İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri, akşam saatlerinden sonra Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına(60-80 km/s), Güney Ege'de (Muğla, Aydın ve Denizli) zaman zaman kuvvetli fırtına(90-100 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu kesimlerde 1 ila 3 derece artacağı, batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, Ülkemizin güneydoğu kesimleri ile zamanla kuzeybatı kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'da kuvvetli (30-50 km/saat), Güney ve İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri, akşam saatlerinden sonra Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli ve fırtına(60-80 km/s), Güney Ege'de (Muğla, Aydın ve Denizli) zaman zaman kuvvetli fırtına(90-100 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI;
Rüzgarın Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat), Güney ve İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri, akşam saatlerinden sonra Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına(60-80 km/s), Güney Ege'de (Muğla, Aydın ve Denizli) zaman zaman kuvvetli fırtına(90-100 km/s) şeklinde esmesi beklenmektedir. Kuvvetli güneyli rüzgarlarla birlikte toz taşınımıda beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Çatı Uçması, ağaç, direk ve tabelaların devrilmesi, görüş mesafesinde ve hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağışlar vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI; Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; gece saatlerinden sonra Muğla çevreleri, Aydın'ın kıyı ilçeleri, Çanakkale'nin güney ilçeleri ve Balıkesir'in kıyı ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olmusuz şartlara karşı(Sel, Su baskını, Ulaşımda aksamalar vb.) ilgilerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova ve Kocaeli çevreleri akşam saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra Çanakkale'nin güney ilçeleri ve Balıkesir'in kıyı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın yer yer kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra İzmir'in kuzey kesimleri ile Kütahya çevreleri, akşam saatlerinden sonra Kıyı Ege ve Kütahya çevreleri, Gece saatlerinden itibaren Güney ve Kıyı Ege ile Manisa çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde beklenen yağışların; gece saatlerinden sonra Muğla çevreleri ve Aydın'ın kıyı ilçelerinde kuvvetli olması beklenmektedir. Rüzgarın; Güney ve İç Ege'de güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (40-70 km/s), zaman zaman güney kesimlerde kuvvetli fırtına (90- 100 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte güney ve iç kesimlerde toz taşınımı beklenmektedir.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla batısı parçalı ve çok bulutlu gece saatlerinden sonra Isparta ve Burdur çevreleri ile Antalya'nın kuzey ve batı çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte iç kesimlerinde toz taşınımı beklenmektedir.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte toz taşınımı beklenmektedir.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN