Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilişimin dâhisine Harvard'dan davet

E-devlet uygulamaları geliştiren ve dünyadaki örnekleri analiz eden bilişim uzmanı Erdem Erkul, Harvard Üniversitesi'nde konferansa davet edildi. Erkul, binlerce başvuru sahibi arasından seçildi

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Dünya internet ile her geçen gün daha da küçülürken, devletler de yeni düzene ayak uyduruyor. Artık işlemler online yürütülüyor, devletler vatandaşlarına hayatı kolaylaştırıyor. İşte tüm bu sistemleri geliştiren ve Türkiye'de 30 milyon takipçiye ulaşan "digitalgovernment. net" sitesinin kurucusu bilişim uzmanı Erdem Erkul, dünyanın sayılı üniversitelerinden Harvard'da düzenlenen teknoloji konusundaki bir programa davet edilen tek Türk oldu. Türkiye Bilişim Derneği Başkan Yardımcısı da olan Erkul'un davet edildiği ABD'deki Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School of Government, dünyanın bir numaralı kamu yönetim okulu olarak biliniyor. Farklı ülkelerden bakanlar, rektörler, diplomatların da yer aldığı 17-27 Haziran arasındaki program "ekonomik kalkınma için inovasyon" başlığını taşıyor. Programa davet edildiği için büyük bir gurur duyduğunu belirten Erkul, "Her yıl katılmak isteyenler başvuru yapıyor. Binlerce kişi arasından seçilmek büyük bir gurur" dedi. Konferansta, "digital-government.net" sitesiyle ilgili bir de sunum yapacağını belirten Erkul, "Önemli olan Türkiye'deki gelişmeleri dünyayla paylaşmak" dedi. Erkul'un Şubat 2008'de geliştirdiği "digital-government. net" isimli portal ülkelerin elektronik devlet sistemine geçişlerini, dijital trendleri, siyasette teknoloji kullanımı benzeri konularla ilgili bilgiler vererek analiz yayınlıyor. Siteye girenler Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülkelerdeki elektronik devlet uygulamalarını da görebiliyor.

'Türkiye'nin eksiği tanıtım'
Türkiye'deki e-devletin sanılandan çok daha ileri olduğunun altını çizen Erkul, "Bizim tek eksiğimiz tanıtım. Çünkü Türkiye'deki bilişim uzmanları dünyanın en ileri uzmanları arasındalar. Örneğin UYAP sistemini çok başarılı buluyorum. Tapu kadastro işlemleri için kurulan site de çok iyi. Bunların dünyaya tanıtılması ve de ihraç edilmesi mümkündür" ifadelerini kullandı. Harvard Üniversitesi'ndeki programın bitişiyle düzenlenecek olan "Teknoloji ve İnovasyon Kongresi"nin bu yılki ana konuşmacısı da Slovenya Devlet Başkanı Dr. Danilo Türk olacak. Avrupa Profosyenel Bilişim Dernekleri Meclisi'nde 3 yıldır Türkiye'yi temsil eden Erkul, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD gezisi sırasında Silikon Vadisi'ni ziyareti sırasında yanında yer almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilişimin dâhisine Harvard'dan davet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN