Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kardeş' yardımı komadan çıkardı

Türkiye'nin Somali'ye yaptığı yardımlar sayesinde aç çocuk kalmadı artık. İç savaşın yerle bir ettiği ülkede, yüzler şimdi gülüyor. Ve Türk doktorlar da halka şifa dağıtıyor

Somali'ye gitmek üzere İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu'nun kurduğu ekipte yer alan çocuk cerrahlarıyla birlikte başkent Mogadişu'nun yolunu tutmadan önce sıtmaya karşı ilaçlar kullanmaya başladık. Yeryüzü Doktorları gitmeden uymamız gerekenlerin listesini verdi. Kadınların örtünmesi gerekiyordu. Korumalarla birlikte hareket edilecekti. Bu korumaların, her an yanımızda gülümseyen Kalaşnikoflu Somalililer olduğunu havalimanına inince öğrendik.

ERDOĞAN'A ŞARKI YAZDILAR

Bir buçuk yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan buraya geldiğinde Somali'nin çok büyük bir hayali gerçekleşmiş. O günden sonra hayatları değişen Somalililer ülkelerine gelen her yabancıyı Türk zannediyorlar. Somali'de Erdoğan için şarkılar bile yazmışlar. "Somali Türkiye kardeş" diyorlar. İşte o kardeşlerin eli sayesinde Somali artık yeniden yaşamaya başladı. Ama daha yapılacak çok şey var. Dünyanın en güzel ülkelerinden biriyken 20 yıl önce başlayan iç savaş Somali'yi yerle bir etmiş. Okyanus kenarında görkemli taş evlerin çoğu çatışmalarda yıkılmış. Son 60 yıldır yaşanan en büyük kuraklık da ülkeyi vurunca Somali yok olmanın eşiğine gelmiş. Bir buçuk yıl önce Türkiye'de yardım için başlatılan kampanyalarla toplanan yardımlarsa Somali'yi komadan çıkarmış.

AÇLIK KÂBUSU TARİH OLDU

Bir zamanlar susmayan silah seslerinin yerini artık inşaat sesleri ve umut almış. En güzel gelişme ise artık açlıktan ölen çocuk yok. Henüz bir buçuk yıl önce kemikleri sayılan bir damla süt bulamadıkları için hayatlarını kaybeden bebeklerin yerine şimdi gülen çocuklar var. Türkiye'den gelen yardım dalgası sayesinde, fakirlik sınırı açlık sınırının üzerine taşınmış.

BEBEKLER ARTIK GÜLÜYOR

Yeryüzü Doktorları, Beslenme Merkezi'nde bir buçuk yıldır, pek çok çocuğun tedavisini yapıyor. Bu merkeze gelen çocuklar önce tartılıyorlar sonra kolları ölçülüyor. Bir buçuk yıl önce bir deri bir kemik oldukları için tartıda canı yanan bu çocukların ağlamaya bile mecali yoktu. Şimdi ise o hüzünlü bakışların yerini tartıyı oyuncak zanneden, kahkahalar atan bebekler almış. Aç çocuk kalmadığı için beslenme merkezi, mayıs ayında kapatılacak. Kızılay ise halen ihtiyacı olan 10 bin aileye mobil yemekhane ile yemek dağıtıyor. Burada ameliyathanesi bulunan tek hastane Türklere ait. Yeryüzü Doktorları tarafından işletilen Şifa Hastanesi, Medicalpark tarafından kurulmuş. Ancak kurulması hiç de kolay olmamış. Medicalparklar'ın Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Somali'de inşaat yapmak için anlaşma yaptıkları yüz kişilik ekibin 80'inin uçağa son anda binmekten vazgeçtiğini ve bir daha da o ekibe ulaşamadıklarını söylüyor. Bu yüzden Somali'de inşaat malzemesi bulmak da Türkiye'den usta getirmek de hiç kolay olmamış.

700 AMELİYAT YAPILDI

Bir buçuk yıl önce silah sesinden uyumanın imkânsız olduğu Somali'de can güvenliği olmadan çalışan Türklerin kurduğu hastane pek çok hayat kurtarmış. Ve bu hastane Somali'de 20 yıl aradan sonra yapılan tek bina olmuş. Buraya ekipler halinde gelen Türk doktorlar aynı zamanda Somalili doktorlara da eğitim veriyorlar. Bu 66 yataklı Şifa Hastanesi, Somalililer için ölümle kalım arasındaki çizginin aşıldığı yer olmuş. Günde 150 hasta geliyor. Bir buçuk yıl içinde tam 35 bin kişinin tedavisi yapılmış, üç bin kişinin acil servislerde hayatı kurtarılmış, 700 ameliyat gerçekleştirilmiş.

Somali bir buçuk yılda yenilendi
İç savaş
ve kuraklığın pençesindeki Somali için Türkiye'nin dört bir tarafından bir buçuk yıl önce toplanan yardımların nereye gittiğini merak ettiniz mi? Ya da bu yardımların nasıl bir fark yarattığını, neleri değiştirdiğini? İşte, Somali yolculuğumuz tüm sorulara yanıt aramak için başladı. Benim Somali'ye ilk gidişimdi. Emin Özmen ise daha önce dört kez Somali'de bulunmuş, son dönemindeki önemli tüm gelişmelere tanıklık etmişti. Her ay ekipler halinde Somali'ye giden gönüllü doktorların ekibine katıldık. Çünkü Somali'ye hâlâ elinizi kolunuzu sallayıp turist olarak gitmeniz imkânsız. Yeryüzü doktorları, tam bir buçuk yıldır oraya doktor ekipleri götürüyor biz de on beşinci ekipte yer aldık. Ve Türkiye'nin yardımlarıyla Somali'de yaşanan değişimin röntgenini çektik.

Kızılay 28 bin kişilik kamp, İBB de parke taş santrali kurdu
Türkiye Somali'de ilk büyükelçilik açan ülke oldu.
Türkiye'nin başbakanı Somali'yi ziyaret eden tek ülke oldu.
Şifa Hastanesi açıldı. İlk kez anestezi ile ameliyatlar yapıldı.
Kızılay, 28 bin kişilik kamp açtı.
Su ürünleri balıkçılık okulu açıldı.
Tarım projesi başlatıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi beton ve parke taşı santrali kurdu.
Havalimanında kurulan konferans salonunda ülkede yıllar sonra ilk kez seçim yapıldı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü, yanan bebeğe hayat verdi
Yeryüzü Doktorları'nın 15'inci ekibiyle gittiğimiz Somali'de İstanbul Sağlık Müdürü ünlü çocuk cerrahı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu'nun bugüne kadar Somali'de hiç yapılmayan büyük bir ameliyata girdiğine de tanık olduk. Yedi saat süren ameliyatla ateşin üzerine düşen bu nedenle belden aşağısı yanan bir çocuğa yeniden tuvaletini yapabilmesi için iç organ yapıldı. Ameliyat uzun sürdüğü için gece karanlıkta tüfekli özel güvenlik, hastane kapısında nöbet bekledi. Somali şartlarında ölmek üzere olan bu minik çocuk, Türk doktorlar sayesinde yeni bir hayata tutundu.

Yarın : Türki ye'nin dokto r olan tek büyükelçisi Soma li'de... Türki ye sa ray gibi hasta ne ku ruyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kardeş' yardımı komadan çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN