Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-Yunan dostluğu tarihi mekânı kurtardı

Biri Türk, diğeri Yunan iki işadamı, Urla'da iki asırlık geçmişi bulunan ancak yıllardır harabe olarak duran Batis kahvehanesini, iki milyon liralık masrafla yeniden ayağa kaldırdı

Giriş Tarihi: 8.4.2013
İzmir'in Urla ilçesinde bulunan ve Yorgo Seferis ile Necati Cumalı gibi sanatçıların eserlerinde de adı geçen Batis'in kahvesi kurtuldu. 200 yıllık geçmişiyle tarih kitaplarında da yer alan ancak harabe olarak mekân, biri Yunan diğeri de Türk iki tekstilcinin iki milyon liralık yatırımıyla yeniden hayat buldu. O dönemde önemli bir liman ve ticaret merkezi olan Urla iskelesinde özellikle tüccarların buluştuğu sosyal bir mekân olan ve 50-60 yıl öncesine kadar da Rum vatandaşı Batis tarafından kahve olarak işletilen yapı, tarihi değer taşıdığı için 8 ayda restore edildi. Aynı zamanda Selanik'te 14 bin 500 metrekarelik bir tekstil fabrikası bulunan Vassilis Karavasilis ile Kos adasında yaşayan Türk ortağı Mehmet Küpelikavas, Batis'i gördükleri anda çok etkilendiklerini anlatarak, "İçimiz cız etti ve ikimiz de bu binayı yeniden ayağa kaldırıp, yaşatmak istedik" dedi. Anıtlar Kurulu'nun kararıyla aslına uygun bir şekilde restore edilen binada, tek taşın bile zarar görmemesi için, geceli, gündüzlü çalışanların başında nöbet tuttuklarını belirten Mehmet Küpelikavas, "Hayatta en önemli şey kazanç değildir. Böyle tarihi değerlerlere saygı duyuyoruz ve koruyup keyifle yaşatmak istiyoruz" diye konuştu. Tarih kitaplarındaki bir limanda bulunan, taş ve ahşabın birlikteliğinin yüksek tavanlarda buluştuğu böyle bir binanın çok önemli olduğunu söyleyen Vassilis Karavasilis ise "Hayalimizde böyle bir yapı vardı" dedi.

'TİCARİ KAYGIMIZ YOK'
Hiçbir yerde bulunmayan Yunan yemeklerini Batis'te yapmak için Yunanistan'ın en önemli şef, gurmesini Urla'ya getiren Karavasilis, "Ticari bir kaygımız yok. İnsanlara sevgi dolu, kendini evinde hissi uyandıracak, keyifli bir zaman dilimi hediye etmek istiyoruz. Her şey güzel olsun yeter. Yunan ve Ege mutfağının yanı sıra Akdeniz ve İtalyan mutfağı çeşitlerinin de yer aldığı restoranda 50 çeşit deniz mahsulü var. Her kesime hitap eden restoranda ayrıca zengin bir kahve kültürü, karadan girişi olan bir de pastane de bulunuyor. Denize karşı keyifli bir kahvaltı olanağı sunan mekânda ayrıca gece yarısından sonra bar konseptiyle eğlenceli saatler geçirilebiliyor" dedi. Türk ve Yunan işletmecilerin Urla için farklı yatırım projeleri de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-Yunan dostluğu tarihi mekânı kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN