Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köpekten bir kiloluk tümör çıktı

Giriş Tarihi: 9.4.2013 20:05

Sakarya'da kanser teşhisi konulan köpeğin göğsünden ameliyatla bir kilogramlık tümör alındı.

Ameliyatı yapan Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cocker" cinsi köpeğin göğsündeki şişkinlik nedeniyle 3 hafta önce kliniğe getirildiğini söyledi.

Analizlerden köpekte tümör olduğunun anlaşıldığını ifade eden Yıldız, "3 haftalık süreçte hastalığı takip ettik. Bugün de tümörlerin tümünü aldık. Bir kilo ağırlığındaki tümörü patolojiye göndereceğiz. İyi huylu mu, kötü huylu mu, ona bakacağız. 2. aşama ise kemoterapi, gerekirse uygulanacak" diye konuştu.

Yıldız, insanlar gibi ev hayvanlarının da kanser olabildiğini belirterek, hayvanların her türlü kimyasaldan ve radyasyondan korunması gerektiğini anlattı.

Evsel atıkların ve ev yemeklerinin hayvanlara verilmemesi gerektiğine dikkati çeken Yıldız, şöyle konuştu:

"Köpekleri evde ne çıkarsa verilir şeklinde besliyoruz ama bu yanlış bir yöntem. Kuşun, ineğin, balığın yemi vardır ama köpeğin yoktur. Köpekler etoburdur ama bizde ne hikmetse kemik verilir hayvanlara. Bu, hayvanını sağlığına son derece zararlı. Kemik yalnızca yüzde 2 oranında, o da dişlerini temizlemek amacıyla verilir ama başka türlü verilemez.

Her türlü kimyasal bizi bozduğu gibi, bizden kalan artıklar da köpeğin sağlığını bozar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpekten bir kiloluk tümör çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN