Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültürler arası köprüler Paris'te kurulacak

(BAU) "Medeniyet Araştırmaları Merkezi" (MEDAM) ve TRT'nin işbirliğiyle çekilen "Batıya Doğru Akan Nehir" belgeselinin yolu bu kez Paris'ten geçecek.

Giriş Tarihi: 9.4.2013
BAU ve UNESCO işbirliğiyle düzenlenecek Kültürler Arası Köprüler - Batıya Doğru Akan Nehir" konferans ve belgesel gösterimine çok sayıda siyasetçi, akademisyen, tarihçi ve yazar katılacak. 13 Nisan'da Paris'te yer alan UNESCO Genel Merkezi'nde düzenlenecek konferansa Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanı sıra TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, UNESCO Daimi Temsilcisi Gürcan Balık, Fransa Eski Başbakanı Edith Cresson, Fransız Dili Bakanı Yamina Benguigui, Fas Kralı'nın Danışmanı ve Anna Lindh Avrupa - Akdeniz Kültürler Arası Diyalog Örgütü'nün Başkanı Andre Azoulay, UNESCO Onursal Elçisi Samuel Pisar, BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve MEDAM Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa katılacak. Başta TRT olmak üzere pek çok dünya kanalında gösterilen ve Amerika Birleşik Devletleri'nden Hindistan'a kadar geniş bir coğrafyada izleyiciyle buluşan Batıya Doğru Akan Nehir belgeseli, dünya kamuoyunun dikkatini uygarlığın gerçek doğum yeri olan Mezopotamya'ya çekiyor. Geçtiğimiz ay Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından Atatürk Havalimanı'nda fotoğraflarından oluşan bir sergisi de açılan belgesel için 16 ülkede çekim yapıldı, 200 civarında düşünür, sanatçı, bilim insanı ve politikacıdan görüşler alındı. Gelişmiş bilgisayar grafikleri bir araya getirilerek eski çağların şehirleri ve eserlerinin tekrar canlandırıldığı belgeselin pek çok dilde her biri 45 dakikalık 20 bölümden oluşan uzun ve kısa olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

Roma'da merkez açıyor
Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) yurtdışı açılımlarına bu kez Roma ile devam ediyor. Başkentte yer alan Sapienza Üniversitesi CEMAS işbirliğiyle açılacak olan "BAU Avrasya Araştırmaları Merkezi" bu alanda önemli bir açığı da kapatacak. 1950'li yıllarda Sapienza Üniversitesi'nde faaliyette bulunan ancak daha sonra kapatılan merkez bu kez Bahçeşehir Üniversitesi'nin girişimleri ve işbirliğiyle yeniden açılacak. 16 Nisan'da açılışı yapılacak olan merkez, barındırdığı kütüphane ile akademisyen ve araştırmacılara da çalışma imkanı sunacak. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi'nin Roma'daki çalışmalarına ev sahipliği yapacak olan merkezde, BAU öğrencileri farklı dönemlerde ders ve proje yürütebilecek, İtalya'da açılacak yurtdışı programlarına merkez aracılığıyla katılabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürler arası köprüler Paris'te kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN