Türkiye'nin en iyi haber sitesi

57 yıllık BM takibini 95 yaşında noktaladı

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Türk basın camiası bir çınarını daha kaybetti. Birleşmiş Milletler'i 57 yıl takip eden gazeteci Behzat Barış, New York'taki evinde yaşlılığa bağlı hastalıklar nedeniyle öldü

Birleşmiş Milletler'e en uzun süre akredite olan duayen gazeteci Behzat Barış ABD 'deki evinde yaşamını yitirdi. Yaşlılığa bağlı hastalıklarla 5 yıldır mücadele veren 95 yıllık çınar, 57 yılını BM'de gazeteciliğe adadı. Galatasaray Lisesi mezunu Barış meslek hayatına Tasviri Efkar'da başladı. 1954'te Anadolu Ajansı köşk muhabiriyken Celal Bayar'ı takip eden Barış 1956'da ABD'ye gitti. Barış, BM'nin ilk genel sekreteri Trygve Lie dışındaki tüm genel sekreterlerin döneminde kurumu takip etti. BM Muhabirleri Derneği Başkanlığı da yapan Barış,1997'de Burhan Felek Hizmet Ödülü'ne layık görüldü. Türk- Amerikan Gazeteciler Cemiyeti kurucusu olan Barış'a dönemin Dışişleri Bakanı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onur belgesi verilmişti. Üniversitelerde ders veren Barış Turkısh Journal internet sitesinin danışmanlığını yapıyordu. Bugün Brooklyn'deki Fatih Cami'ndeki törenin ardından Türkiye'ye gönderilecek Barış Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

11 BAŞKAN, 7 GENEL SEKRETER
1956'dan bu yana BM'de gazetecilik yapan Barış (95) 11 ABD Başkanı, 7 BM Genel Sekreteri gördü. Pek çok savaşı BM Genel Merkezi'nden takip eden Barış, yaşamının son günlerinde de bireysel olarak BM'yi izlemeyi sürdürüyordu. Barış, BM için "Misyonunu bitirmiş bir kurum, reform şart" diyordu.

TAZİYELER
Levent Bilgen (Türkiye'nin New York Başkonsolosu): Mesleki başarısının yanı sıra, milletiyle gurur duyan örnek bir vatandaştı. Allah'tan rahmet diliyorum.
Ardan Zentürk (Gazeteci): Kadim İstanbullulara has kalenderlik ile New Yorklular'ın dobralığını kişiliğinde birleştirmiş bir yapıya sahipti. Allah rahmet eylesin.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
57 yıllık BM takibini 95 yaşında noktaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN