Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taş atan çocuklar korosu

Adana'ya göç eden ailelerin çocuklarının suça karışmaması için içlerinde polise taş atanların da bulunduğu 95 çocuktan Emniyet Müdürlüğü'nce oluşturulan koro, şarkılarını 4 dilde söylüyor

Adana Emniyet Müdürlüğü kentin yoğun göç alan mahallelerinde, suç örgütleri tarafından istismar edilebileceği değerlendirilen çocuk ve gençlerin bu ortamdan olumsuz yönde etkilenmelerini en aza indirgemek amacıyla "Biz Ebruyuz" isimli bir proje hazırladı. Projede, aralarında izinsiz gösterilere katılıp polise taş atan çocukların da bulunduğu farklı sosyal gruplarından 95 çocuk bir araya getirilerek çocuk korosu ve halk dansları topluluğu oluşturuldu. Türk, Kürt ve Arap kökenli çocuklardan oluşan koroda, öğrenciler aile arasında kullandıkları dilin yanı sıra bilmedikleri dillerde de şarkılar öğrenip, söyledi. Türkçe dışında Kürtçe, Arapça ve Ermenice şarkıları anlamlarını öğrenerek söylemeye başlayan çocuklar, ailelerinin de onayı alınarak, her çalışma öncesi Emniyet Müdürlüğü'ne ait araçlarla polis memurları refakatinde alınıp, Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde kendileri için hazırlanan eğitim salonunda çalışmalarını gerçekleştirdi. Halk dansları topluluğunun eğitmenliğini Mustafa Erdoğan'ın kurduğu Anadolu Ateşi Halk Dansları Topluluğu'nun ekibi yaptı. Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen provaları izleyen ve kendisi de koro şefliği yapan Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, "Korodan sonra hedef büyüttük. Bunu gerekirse bir okul haline dönüştürmeyi planlıyoruz"dedi. Projeye "Ebru" ismini önemseyerek verdiklerine işaret eden Gürkan, "Hep Anadolu bir mozaik diye bahsedilir. Mozaikte renkleri birbirinden ayırabilirsiniz. Anadolu gerçek bir tabirle ebrudur. Ayırmak mümkün değil, renkler iç içe karışmış" dedi.

İLK KONSER BU AKŞAM
Koro bu akşam Seyhan Kültür Merkezi'nde, Polis Haftası dolayısıyla bir konser verip gösteri sunacak. Provalarda çocuklar Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Ermenice söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş atan çocuklar korosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN