Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cin çarpar tehdidiyle akıl almaz

'ın İskenderun ilçesinde sahte şeylerle tarihi eser ve gömülü altın bulma vaadiyle aralarında CHP Hatay eski milletvekilinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddia edilen çete çökertildi.

Giriş Tarihi: 11.4.2013 14:14 Güncelleme Tarihi: 11.4.2013 15:06
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekiplerinin İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri ile birlikte 3 aydan bu yana sürdürdükleri teknik ve fiziki takibe dayalı bir operasyon düzenlendi.

VİDEOYU İZLEMEK İ TIKLAYINİddiaya göre, aralarında CHP'nin geçmiş dönem milletvekillerinden Abdulaziz Yazar'ın da bulunduğu çok sayıda kişi İskenderun'un Arsuz Karaağaç ve Nardüzü beldesi bölgelerinde tarihi eser ve gömülü altın bulunduğu vaadiyle dolandırıldı. Çevrelerinde kendilerini tanıyan ve güvenen kişilerle temasa geçen çete üyelerinin, bir şeyh tanıdıklarını ve bu şeyhin bir yerde gömülü altın ve tarihi eser bulunduğunu, bunların sahibinin ise cinler tarafından kendisine söylendiğini ve bu kişinin kendisi olduğunu söyleyerek belirledikleri kişileri kandırdığı belirlendi. Dini inançlar kullanılarak yapılan dolandırıcılık olayında mağdura şeyh aracılığıyla cinlerin altınların yerini söylediği ve bu altınların ancak mağdur tarafından çıkartılabileceğinin belirtildiği kaydedildi. 'Evinde cinler var, ailene zarar verecekler. Altınların yerini cinler şeyhe söylüyorlar' diyerek Aziz Yazar'ı buna inandıran çete üyeleri, yaklaşık 6 ayda Yazar'dan 1.5 milyon dolar para aldı. Aralarında İskenderunlu iş adamlarının da bulunduğu mağdurları daha önceden sahte altınların gömüldüğü noktaya götüren çete üyelerinin Suriye ve Lübnan'dan geldiğini iddia ettikleri sahte şeyhin de bulunduğu kazıda sahte altınları ortaya çıkarttığı belirtildi. Bu sırada merdivenlerden düşen şeyhin üzerine düzenekle yerleştirilen kan rengi boya torbası patlatılarak şeyhin öldüğünün söylendiği ve mağdurun hemen oradan uzaklaştırıldığı öğrenildi. Mağdurdan altınların elden çıkartılması için ve ölen kişinin ailesine verilmek üzere yüklü miktarda para istendiği tespit edildi.Çete bu yöntemle aralarında eski Milletvekili Abdulaziz Yazar ve iş adamlarının da bulunduğu çok sayıda kişiden yaklaşık 8 milyon TL haksız kazanç elde etti. Mağdurlardan birinin şikayeti üzerine yaklaşık 3 aydan bu yana fiziki ve teknik olarak takipte bulunan çete üyelerine polis sabaha karşı operasyon düzenledi. 12 ayrı adrese eş zamanlı yapılan baskınlarda çetenin lideri olduğu öne sürülen Nevzat A. ile bir belde belediye başkanının oğlunun da aralarında bulunduğu 15 kişi, çeşitli tarihi eserler, ruhsatsız tabancalar ve haritaların bulunduğu dokümanlarla birlikte yakalandı. Nevzat A'nın evine yapılan baskında çiftlik evinin Doberman cinsi köpeklerle korunması ise dikkat çekti. Özel harekat polisleri köpeklerin saldırısına karşı tedbir almak zorunda kaldı.

CHP eski Hatay Milletvekili Abdulaziz Yazar, kendisinin şikayetçi olduğunu, ilerleyen süreçte konuyla ilgili açıklama yapacağını söyledi. Polis, soruşturmayı derinleştirerek sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cin çarpar tehdidiyle akıl almaz vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN