Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Son bir kez öpeyim' cinayetine müebbet

Eski sevgilisini boğarak öldürdükten sonra "Bırakın son bir kez öpeyim" diyen 23 yaşındaki Tahsin Canbolat, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da müdahil olduğu davada, ömür boyu hapse çarptırıldı

Eski sevgilisi tarafından 30 Nisan 2012'de Adana Şambayat TOKİ Şehit Bahattin İlköğretim Okulu bahçesinde boğularak öldürülen Tuba Genç'in katili Tahsin Canbolat'a (23) müebbet hapis cezası verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da müdahil olduğu davada, mahkeme sanık hakkında iyi hal ve tahrik indirimi yapmadı. Lise öğrencisi 17 yaşındaki Tuba Genç, öldürülmeden önce Canbolat tarafından 2 kez kaçırılmıştı. Ailesinin şikâyetine rağmen polisin önlem almadığı Canbolat cinayetten hemen sonra yakalandığında, polislere, "Bırakın son bir kez öpeyim" demiş ve iyi hal indiriminden faydalanmak için pek çok girişimde bulunmuştu.

HER KESİN GÖZÜ ÖNÜNDE ...
Lise 3'üncü sınıf öğrencisi Tuba Genç, geçen yıl 30 Nisan'da Adana'nın Şambayat Mahallesi'ndeki okulun bahçesinde basketbol oynayan çocukları seyrederken, daha önce arkadaşlık yaptığı Tahsin Canbolat'la tartışmaya başladı. Tuba Genç'in bağırarak tepki göstermesi üzerine Tahsin Canbolat, basketbol oynayan çocukların bakışları arasında Tuba Genç'in boğazını sıkmaya başladı. Sonra da boğazından tutup sürüklerken, Tuba Genç hareketsiz kaldı. Bahçede oynayan çocuklar, okulun yanındaki apartmanda oturan genç kızın babası öğretmen Özlem Genç'e haber verdi. Hemen ambulans çağrıldı, fakat sağlık ekibi gelene kadar Tuba Genç hayatını kaybetti.

'DİLEKÇE VERDİK AMA'
Cinayetin ardından ifade veren baba Özlem Genç, "Tahsin Canbolat, kızımı iki kez kaçırıp zorla alıkoydu. Uyuşturucu kullanmak, tehdit ve adam yaralamaktan kaydı bulunan Canbolat, 2 yıldır kızımın peşini bırakmadı. Karakola başvurup, savcılığa dilekçe vermemize rağmen kızımı korumak için hiç bir şey yapılmadı. Kanuni yollara başvurduğumuz için de elimiz kolumuz bağlı kaldı" diyerek kızının ihmal kurbanı olduğunu söylemişti.

'BU KARAR, KADINA EL UZATANA DERS OLSUN'
Duruşmayı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Adana Kadın Platformu, Adana Barosu Kadın Komisyonu izleyerek aileye destek verdi. Karardan sonra 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" üyeleriyle açıklama yapan baba Özlem Genç, "Karar kadına el uzatanlara ders olsun" diyerek gözyaşına boğuldu. Platform üyeleri, kararın emsal olması gerektiğinin altını çizerek, "Kadınlara adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Son bir kez öpeyim' cinayetine müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN