Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadından kadın doktora şiddet

Tunceli'de sağlık çalışanları, hasta yakını bir kadının, kadın göz doktoru tartaklamasını protesto etmek amacıyla bir gün iş bırakma eylemi yaptı.

Giriş Tarihi: 12.4.2013 16:08

Türkiye'de son dönemlerde sıkça basına yansıyan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına birisi de Tunceli'de eklendi. İddialara göre, G.A. isimli kadın, gözüne çamaşır suyu kaçan 2 yaşındaki çocuğunu Tunceli Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürdü. Burada ilk müdahalesi yapılan çocuk, göz doktoruna yönlendirildi. Sıra alarak göz polikliniği önünde bekleyen G.A., Dr. Ayşe İdil Çakmak'tan çocuğunu muayene etmesini istedi. Dr. Çakmak da hastalara diğer meslektaşının baktığını söyleyince G.A. tarafından önce sözlü ardından da fiziksel şiddete maruz kaldı.

Olayın ardından rapor alan Dr. Ayşe İdil Çakmak'ın maruz kaldığı şiddet, sağlık çalışanları tarafından protesto edildi. Acil servis dışındaki tüm sağlık çalışanları bir gün iş bıraktı. Konuya ilişkin düzenlenen açıklamada SES Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığını belirtti. Solmaz, "11.04.2013 günü bu şiddet politikalarının maalesef ilimizde de zemin bulmaya başladığına tanık olduk. Devlet hastanesinde göz doktoru olarak görev yapmakta olan Dr. Ayşe İdil Çakmak hasta yakınının sözlü ve fiziksel saldırısına maruz kalmıştır. Bu durumu asla kabul etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Biz biliyoruz ki Dersim halkı, sağlık emekçilerine, sağlık emekçilerinin sorunlarına duyarlı ve mücadelemizin destekçisidir. Şiddetin nedeninin bilincindedir ve toplumumuzda bu türden davranışları asla kabul etmemiştir ve etmeyeceğini de biliyoruz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadından kadın doktora şiddet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN