Türkiye'nin en iyi haber sitesi

65'inde üçüncü kez üniversitede

Giriş Tarihi: 15.4.2013

İlk gittiği okulu yarıda bıraktıktan sonra matematik mühendisi olan Salih Zeki Fettahoğlu, 65'inde 'ilk göz ağrısına' geri döndü

Trabzon'un Çalköy beldesinde dünyaya gelen Salih Zeki Fettahoğlu, 1970'te Ankara Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. Hayali iyi bir inşaat mühendisi olmaktı. Ancak daha birinci sınıfı tamamlayamadan 12 Mart 1971'deki askeri muhtıranın ardından siyasi gerekçelerle kaldığı yurttan atılan Fettahoğlu, ev kiralayacak parası da olmadığı için okulunu bırakarak Trabzon'a dönmek zorunda kaldı. Ardından yeniden sınava giren Fettahoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünü kazandı. Okulunu bitirdikten sonra yüksek lisansa devam ederek matematik mühendisi olan Fettahoğlu, 1978'de Devlet Su İşleri'nde göreve başladı. Yıllarca çeşitli bölge müdürlüklerinde çalışan Fettahoğlu, 2002'de emekli oldu. 5 çocuk ve 4 torun sahibi Fettahoğlu, 2011'de af çıkınca, 40 yıl sonra kaydını yenileyip Gazi Üniversitesi'ne döndü. Başarılı bir öğrenci olan Fettahoğlu, bu öğretim yılının başında yatay geçişle memleketindeki Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne geçti.

'BANA AMCA DİYORLAR'
Beş çocuk ve dört torun sahibi Fettahoğlu, hocalarının ve sınıf arkadaşlarının kendisine amca dediğini anlatarak, "İnşaat mühendisliği bölümü, unutamadığım bir sevda gibi hayatım boyunca içimdeydi. 42 yıl sonda kavuştuk. Öğretmenlerimle ve öğrenci arkadaşlarımla iletişimimiz çok iyi. Derslerimi hiç kaçırmıyorum, devamsızlığım yok. Notlarım da sınavlarımda iyi gidiyor. Kampusa girerken bazen beni tanımayan güvenlik görevlileri, öğrenci olduğumu düşünemediklerinden sorun çıkarıyor. Öğrenci kimliğimi gösterdiğimde ise önce şaşırıyorlar, sonra da tebrik ediyorlar. Şu andaki tek hedefim, ilk göz ağrım olan İnşaat mühendisliğini bitirmek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
65'inde üçüncü kez üniversitede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN