Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazıl Say'a 10 ay hapis

Giriş Tarihi: 16.4.2013

Twitter'da dini konularda yazdığı yazılar nedeniyle 1.5 yıl hapsi istenen piyanist Fazıl Say'a, 10 ay hapis cezası verildi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, Say'a 5 yıl denetim süresi de istemedi

Piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın karar duruşmasına şikâyetçiler Orkun Şimşek ile Ali Emre Bukağılı katıldı. Duruşmaya gelmeyen Fazıl Say'ı, avukatı Meltem Akyol temsil etti. Dosyayı karara bağlayan hâkim Hulusi Pur, sanığın eyleminin sabit olup TCK 216/3 maddesi gereğince suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki nazara alınarak takdiren 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Fazıl Say'ın bu suçu yayın yoluyla işlemiş olduğunu göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı yarı oranında artırarak 12 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ancak Pur, Say'ın duruşmalardaki tavır ve davranışlarını, yargılamaya yapmış olduğu katkıyı dikkate alarak verilen cezayı 6'da 1 oranında indirerek 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Say'ın sabıkasız olduğunu dikkate alan Pur, daha sonra bu cezayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirdi. Mahkeme, Say için 5 yıl denetim süresine yer olmadığına da hükmetti.

AB ENDİŞELİ

Avrupa Birliği Komisyonu, piyanist Fazıl Say'ın bir sosyal paylaşım sitesindeki ifadeleri nedeniyle "dini değerleri aşağılamak" suçundan hapis cezasına çarptırılmasından endişe duyduğunu bildirdi. AB Komisyonu Sözüsü Maja Kocijancic, olağan basın toplantısında bir soru üzerine, eski AB Kültür Elçisi Say'a verilen cezayı endişeyle öğrendiklerini belirterek, ifade özgürlüğü vurgusu yaptı. Kocijancic, "AB Komisyonu, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM kararları doğrultusunda ifade özgürlüğüne tam saygı göstermesinin öneminin altını çiziyor" dedi.

'YURDUM ADINA ÇOK ÜZGÜNÜM'
Fazıl Say, hakkında verilen hapis cezasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye'deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir."

BAKAN ÇELİK: SANATÇI İÇİN TEMENNİ ETMEM
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili şunları söyledi: "Ben kuşkusuz hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemem. Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir. Ama nihayetinde yargı karşısında sanatçı, kültür adamı, vatandaş, politikacı hepimiz eşit durumdayız. O sebeple söyleyebileceğim fazla bir şey yok."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazıl Say'a 10 ay hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN