Lenf kanseri genç kız ilaçlarına kavuştu

Edirne'de lenf kanseri teşhisi konulan üniversiteli Dilek Özçelik'in ilaçları geldi.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 22:57
Geçtiğimiz pazar günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'la yaşadığı diyaloğla Türkiye'nin gündemine gelen Dilek Özçelik'in tedavi sürecinde kullanacağı ilaçlar Türk Eczacılar Birliği tarafından gönderildi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu üniversite hastanesinde tedavisine başlanan Özçelik'e "Geçmiş Olsun" ziyaretinde bulunmuştu. Ziyaretin ardından Müezzinoğlu, "Gerekeni yapıyoruz. Eksik ilaç diye bir şey yok. Birileri bu ülkede ilaç anlamında dinamikleriyle zaman zaman bizi tünele sokmaya çalışıyor. Bu anlamda hiçbir hastamız mağdur olmayacak." demişti.

Sağlık Bakanı'nın Edirne'den ayrılmasının üzerinden bir gün geçmeden ilaçlar geldi. Bir koli halindeki ilaçları Türk Eczacılar Birliği 39. Bölge Edirne Eczacılar Odası Başkanı Cenk Kes tarafından getirildi. Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir açıklama yapan Cen Kes, hekimlerin düzenlediği reçeteler doğrultusunda Türk Eczacılar Birliği'yle irtibata geçerek ilaçları getirdiklerini söyledi. Kes, Sağlık Bakanlığı ile düzenlenen protokol kapsamında ülkemizde üretilmeyen ilaçların stoklarda mevcut olması halinde bir gün, olmaması durumunda ise en geç 10 gün içerisinde yurt dışından getirtilerek hastalara ulaştırıldığını anlattı.

Yurt dışındaki tüm ilaçların birlik kanalıyla geldiğini belirten Eczacılar Odası Başkanı, CHP milletvekili tarafından Yunanistan'dan getirilen ilaçların hatırlatılması üzerine bunun doğru bir yöntem olmadığını kaydetti. Kes, "Sadece Dilek Özçelik hastamıza değil, Türkiye'deki tüm hastalarımıza bu ilaç hizmetini birlik kanalıyla veriyoruz. Maalesef, doğru bir yöntem değil. Yurt dışına gidip bir şekilde o ilacı sahip olup buraya getirmek doğru bir yöntem değil. Burada yapılması gereken tek iş bakanlık ile protokol imzalamış olan kuruluşları vasıtasıyla bu ilaçların temidir. Bunu da şu anda Türk Eczacılar Birliği yapıyor. Çünkü ilacın gerçek sahibi eczacıdır. Onların kontrolünde olmadan herhangi bir ilacın yurda girmesi hem yasal hem de diğer açıdan olumsuz tablolar yaratacak." dedi.

ÖZÇELİK: BU KONU ÜZERİNDEN FARKLI AMAÇLAR GÜDÜLMESİN

İlaçların kendisine ulaşmasının sevincini yaşayan Dilek Özçelik ise, hiçbir siyasi hedefinin olmadığını ve sağlığının ise siyasetinin olamayacağını söyledi. Bu yüzden herhangi bir çaba içerisine giren insanlardan anlayış beklediğini anlatan Özçelik, "Lütfen bu hassas konu üzerinden farklı amaçlar güdülmesin. Çünkü ben ve benim gibi bir çok insan hassas. Rica ediyorum ve hepsinden anlayış bekliyorum." diye konuştu.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, diğer siyasi parti temsilcileri ve bütün duyarlı insanlara teşekkür eden genç kız, "İnsanlarımızın hepsi çok duyarlı. Çok fazla telefon aldım. İnsanlığını göstermek isteyen çok fazla insanla telefonla görüştüm. Beni çok mutlu ettiler. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Dilerim şu an yaşadığım mutluluğu diğer bir çok kanserli insan da yaşar. Umarım bu süreç onlar için de çok hızlı ilerler." açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lenf kanseri genç kız ilaçlarına kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN