Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ray olmadan bu çile bitmez

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul'un trafik sorunu bitmiyor. Uzmanların ortak çözüm önerisi ise raylı sistem ile toplu ulaşımı özendirmek

Giriş Tarihi: 17.4.2013 ABONE OL
Dünyanın en hızlı gelişen kentlerinden biri olan İstanbul, her geçen gün hem nüfus hem de yerleşim bakımından daha da büyüyor. Ancak tüm alınan önlemlere ve getirilen çözüm önerilerine karşın trafiğin önü alınamıyor. Geçen hafta navigasyon şirketi TomTom tarafından yayımlanan bir raporda, 15 milyona sahip İstanbul'un 12 milyona yaklaşan nüfusuyla Rusya'nın başkenti Moskova'dan sonra en yoğun trafiğe sahip kent olduğu ortaya çıktı. İstanbul'un, neden Avrupa'nın birçok kentinden daha yoğun trafiğe sahip olduğunu, o kentlerin nasıl geliştiğini, Moskova'daki 320 km'lik metro hattına karşın nasıl birinci sıraya yerleştiğini ve İstanbul'a getirilecek çözüm önerilerini konusunun uzmanlarına danıştık:

METRO DA YETMEZ, KRİTER İNSAN
Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı (BAU Öğretim Üyesi İstanbul Büyükşehir Başkan Danışmanı):
Yoğunluğun en önemli nedeni raylı sistemin ve toplu ulaşımın yetersiz olmasıdır. Deniz ve raylı sistem ulaşımın ancak yüzde 3'ünü oluşturuyor. Kriter insandır. Toplu ulaşıma ilgi gösterirlerse, sıkışma azalır.
Doç. Dr. Murat Ergün (İTÜ Karayolu Trafik Bölümü Başkanı): Öncelik Marmaray'a verilmeli. Bir raylı sistemde bir saatte 70 bin, günde ise 1 milyon kişi taşıyabilirsiniz.
Av. Sami Güleçyüz (Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı): İstanbul ince ve uzun bir kent olması itibariyle trafiğe müsaittir. Gebze'den Silivri'ye 120 km. uzuyor. Bu akış Marmaray ile rahatlayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ray olmadan bu çile bitmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN