Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Sevinçli telaş” vakti

Giriş Tarihi: 17.4.2013 12:18
Fecir Alptekin

Cumartesi akşamı, uzun zamandır görmediğim, çok sevdiğim eski dostlarla buluşmak üzere çıkıyorum evden… Ve havadaki o tanıdık kokuya, o tanıdık sese yakalanıveriyorum hemen!

Mevsimlerin hepsi güzel, hepsini ayrı severim. Hatta daha çok sonbaharadır meylim… Ama, ilkbahar tutkunları türünden olmama rağmen, Nisan akşamlarının kendine has sesini ve kokusunu derinden hissederim.

***
Aslında yıllar önce öyle güzel söylemiş ki Selahattin Pınar'ın unutulmaz şarkısında Fuat Edip Baksı… "Bir bahar akşamı rastladım size/ Sevinçli bir telaş içindeydiniz…".

Bence o telaş, sadece bir kadının telaşı değil tam da baharın telaşıdır işte. Bahardan gelen, hepimizin telaşı… Çünkü hepimiz biliriz, baharda "birşeyler" olacağını, ya da "birşeylerin" çok yakın olduğunu… Veya, aslında hiçbir şey olmayacağını bilsek bile, "olacakmış gibi hissetmenin telaşını yaşamanın güzelliğini" biliriz.

Bahar havasının o kendine özgü kokusu yeşeren çimenlerin, açan çiçeklerin, canlanan toprağın kokusudur ya hani… İşte o yüzden yaşamı/ yaşadığımızı ve yaşanacakların müjdesini hatırlatır her halde. Çünkü insan aslında en çok umut için tatlı bir telaş duyar hayatta.

Şarkıda "Bir bahar akşamı rastladım size/ Sevinçli bir telaş içindeydiniz/ Derinden bakınca gözlerinize/ Neden başınızı öne eğdiniz" diye anlatılan kadın hem baharın ta kendisi, hem de hepimiziz bana göre… "İçimde uyanan eski bir arzu/ Dedi ki yıllardır aradığın bu…"… Ve işte hepimizin inancı, hepimizin umudu…

***
Bahar, "sevinçli telaşın" tam vaktidir… Ve insanın, içindeki o güzel telaşla baş başa kalacağı vakitleri çoğaltması gerekir.

Asla ve asla vakit kaybetmeme vaktidir bahar!
Hayatın kollarına atılma vakti… Arkana dönüp bakmadan çayır çimen koşma vakti… Telefonu kapatıp sabaha kadar tek başına denize bakma vakti... Ne olursa olsun mutsuzluğu kabul etmeme, hep inanma ve hep umut etme vakti… En olmadık şeyleri hayal etme, isteme, isteme ve isteme vakti… Vazgeçmeme vakti…

Demek istediğim, her nerede ve ne şekilde olursa olsun, esasen gözlerini kapatıp havadaki o kokuyu ve o sesi tekrar tekrar duyma vaktidir bahar…
Kendi içindeki telaşla buluşma vakti!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Sevinçli telaş” vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN