Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 yıllık 'Issız'lığı ok sesleri bozdu!

Topkapı Sarayı'nda 200 yıl sonra yapılan ok atma gösterisinde Macar ok atıcısı Mihail Kozmei ile "Issız Adam"daki rolüyle hafızalara kazınan oyuncu Cemal Hünal da hünerlerini sergiledi

Giriş Tarihi: 18.4.2013
Osmanlı şehzadelerinin ve Enderun'da eğitim gören gençlerin padişah huzurunda yaptıkları at üzerindeki ok atma gösterisi, Topkapı Sarayı'nda canlandırıldı. Sarayın içinde idman yapılan alanda gerçekleştirilen gösteri, yerli ve yabancı turistlerden büyük alkış aldı. Atlı Okçuluk ve Tarihi Atlı Savaş Sanatları Kulübü üyeleri, Dünya Şampiyonu Macar atlı ok atıcısı Mihail Kozmei ve oyuncu Cemal Hünal'ın da katıldığı gösteride at koşturarak hedefe ok atıldı, kılıç gösterisi ve at binme oyunları sergilendi. En son 200 yıl önce yapılan idman gösterisini merakla izleyen seyirciler sporcuları alkışladı.

4. MURAT İDMANA KATILIRDI
İstanbul İl Kültür Müdürlüğü, Ayasofya Müzesi ile birlikte Topkapı Sarayı'nda at üzerinde ok atma gösterisi düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen'in de katıldığı kalabalık seyirci grubu tarafından izlenen gösteri nefes kesti. Gösteri öncesinde konuşan Ayasofya Müzesi Başkanı Prof. Dr. Haluk Dursun, "Burası Topkapı Sarayı'ndaki Enderun gençleri ve şehzadelerin tarihi sporları yaptığı yer. Daha çok Enderun gençleri burada padişahın gözü önünde idmanları yapıyorlar. Bunlardan biri de 4. Murat. İdmanları izlerken heyecandan dayanamayıp aşağıya inerek idmana katılıyor. Topkapı'yı yaşayan bir müze haline dönüştürmek, insanların sadece mücevherlere bakıp gitmesini değil alanı değerlendirmesini algılamasını Bozkır'dan Viyana'ya kadar uzanan kültür potansiyelinin medeniyetin eserlerini görmesini arzu ediyoruz" diye konuştu. İsen, "Türk toplumu son yıllarda zengin bir tarihi birikime sahip olduğunu görmeye başladı ve gördükçe de tarihe olan ilgisi kat be kat arttı. Tarihte hâlâ keşfedebilecek imkân ve potansiyel ürün var. Bu ürünleri teker teker gündelik hayatın içine çekmek tarihimizi öğrenmek ve ilginin artması açısından önemli" dedi. Konuşmaların ardından gösteri yürüyüşü yapan atlı okçular, hünerlerini sergiledi.

KILIÇLAR DA KONUŞTU
İlk olarak at sürerek ortaya konulan bir hedef üzerine ok atan sporcular, kılıçla hedefleri vurmaya çalıştı. Dünya Şampiyonu Macar atlı ok atıcısı Mihail Kozmei'nin de katıldığı idman da kırbaç gösterisi, ok atma gösterisi ve kılıçla hedef tutturma izleyicilerden alkış aldı. Yabancı turistlerin de ilgiyle izlediği gösteri gün boyunca devam etti. Dursun, ilk kez düzenlenen gösterinin ilerleyen tarihlerde birkaç kez daha yapılabileceğini söyledi. Hünal, gösteri teklifini alır almaz çok heyecanlandığını belirterek "Topkapı Sarayı'nda ilk kez düzenlenen bu gösterinin bize nasip olması çok büyük bir onur" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 yıllık 'Issız'lığı ok sesleri bozdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN