Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tele-dolandırıcıyı sevindiren karar

Giriş Tarihi: 18.4.2013

Yargıtay telefonda binlerce lira dolandıran iki sanığa verilen 5'er yıl hapis ve 40 bin TL para cezasını, yöntemin "basit" olması nedeniyle esastan bozdu

Nevşehir'de yaşayan Levent B.'yi telefonla arayan Suat Dinç ile Ramazan Polat, savcılıktan aradıklarını belirterek "Hesabınızdan teröristlerin hesabına para aktarıldı. Hattınız dinleniyor. Konuştuklarımız kayıt altında" dedi ve bu durumu düzeltmek için para göndermesini istedi. Evdeki 8 bileziği bozdurup, 20 bin lirayı Ramazan Polat adına havale eden Levent B. dolandırıldığını anlayınca polise başvurdu. PTT'nin güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilerek yakalanan ve organize bir şekilde vatandaşları dolandırdıkları belirlenen zanlılar tutuklandı. İki sanık, "nitelikli dolandırıcılık"tan 5'er yıl hapis ve 40 bin lira para cezasına çarptırıldı.

İLK CELSEDE TAHLİYE
Ancak Yargıtay 15. Ceza Dairesi, banka ve bilişim hizmetleriyle kredi kurumları aracılığıyla yapılan bu dolandırıcılığın "nitelikli" değil, "basit" olduğu gerekçesiyle cezada indirim yapılması için kararı esastan bozdu. Sanıkları 1 yıldan 3 yıla kadar hapis öngören "basit dolandırıcılık"tan yeniden yargılamaya başlayan yerel mahkeme, iki sanığın tahliyesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tele-dolandırıcıyı sevindiren karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN