Türkiye'nin en iyi haber sitesi

şehidinin i sahibini arıyor

'de İngiliz askerinin savaş sırasında öldürdüğü bir Türk komutana ait olan asırlık bir İngiltere'de bir internet sitesindeki satış ilanı ile ortaya çıktı. Bir Türk işadamı tarafından satın alınan saat gerçek sahibini arıyor.

Giriş Tarihi: 19.4.2013 09:18
İlan yıllardır Hollanda'da yaşayan ve birçok müzesinin kurulmasına öncülük eden araştırmacı-yazar işadamı Bülent Türker'in de dikkatini çekti ve müzayede de satışa çıkan e en yüksek rakamı vererek satın aldı.

Tam bir asırlık olan ama hala çalışan bu köstekli saat aynı zamanda bir tarihe de ışık tutuyor. Herhangi bir maddi kaygı taşımayan işadamı Türker'in en büyük arzusu bu saati asıl sahiplerine ulaştırabilmek.Saatin kapağında bir Türk komutanının resmi var şimdilik kim olduğu bilinmiyor bilinen tek şey saati Ermeni bir ustanın yaptığı ve resimde olan o komutanın Çanakkale Savaşına katıldığı...

Ülkemizin milli kahramanlıklarından, Çanakkale savaşından bu saat geçtiğimiz yıl bir İngiliz sitesinde verilen ilanla ortaya çıktı. İlanda ise: ''Dedemin Çanakkale savaşında öldürüldüğü Türk komutandan aldığı saati satıyorum'' yazıyordu.

İlan yıllardır Hollanda da yaşayan ve bir çok Çanakkale müzesinin kurulmasında öncülük eden araştırmacı yazar iş adamı Bülent Türker'in de dikkatini çekti.

İŞTE BÜLENT TÜRKER'İN TARİHE IŞIK TUTAN SAAT İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI:

Gerçekten ilginç bir saat Çanakkale savaşı sırasında bir İngiliz Askeri bizim bir Türk komutanını şehit ediyor, ve saatini alıp götürüyor.

97 yıl sonra bunun çocukları, torunları bu saati açık arttırmaya koymuşlar saat gerçekten çok güzel bunu açık arttırmaya koydukları zaman ben çok heyecanlandım 9 gün açık arttırmayı takip ettim, ve yaklaşık 2400 pounda 80 bin lira gibi bir parayla ben bu saati aldım.

Bu saati alınca 3 gün ağladım hem sevinçten hem üzüntüden şimdi ben bu saatin sahibi yani torunlarını arıyorum.

6 ay araştırmalardan sonra bu saatin tamamen Atatürk'e hediye edildiği bütün belgelerde çıkınca açık arttırma olduğunu öğrendim 81 kişi bu yarışmaya katıldı tek Türk bendim çok da rica ederek dedim ben buraya tek başıma geldim ben bunu vergilerle beraber 95-100 milyara aldım.

Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale şehidinin saati sahibini arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN