Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dijital kölelik' hastalık sebebi

Telefon ve bilgisayarlar sayesinde her an ulaşılabilir olmak sağlığı tehdit ediyor. Çalışma saatlerinin bu nedenle oldukça uzadığını söyleyen uzmanlar, sınır konulmasını öneriyor

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Alman Enformasyon Ekonomisi, Telekomünikasyon ve Yeni Medyalar Birliği'nin (BITKOM) yaptığı araştırmaya göre, çalışan her üç kişiden biri, her an erişilebilir durumda. Diğer 3'te 1'lik dilim ise mesai saatleri dışında belirli saatlerde hizmete hazır. Sürekli erişilebilir olmak ve "home office" gibi esnek çalışma konseptleri, dijitalleşme ve internet sayesinde günümüzün önemli bir gerçeği haline geldi.

E-POSTA YASAĞI

Sürekli erişilir olmanın, çalışanları daha fazla strese soktuğu ve boş zamanların dinlenme amaçlı değerlendirilmesini engellediği yönündeki eleştiriler ise giderek artıyor. Almanya'da Volkswagen gibi bazı büyük firmalar, bu tehlikeyi göz önüne alarak çalışanlarına mesai saatleri dışında işyerinden e-posta gönderilmemesi yönünde karar aldı. BITKOM, firmalara, çalışanları ile çalışma koşulları ve erişilebilirlik saatlerini bir karara bağlamasını öneriyor. Zira araştırmaya katılanların şirketlerin yüzde 62'sinin çalışanları ile sözlü veya yazılı böyle bir anlaşması bulunmuyor.

Doç. Dr. Serdar Dağ (Nörolog): Dijital bağımlılık, sigara bağımlılığı ile aynı şey hatta daha da kötüsü. Beynin hiç dinlenemez. Beynini devamlı işletiyoruz. İmmun sistem düşer. 10-15 sene sonra özel merkezler açılacak bu bağımlılıktan kurtarmak için. Eve gittikten sonra eğer çok gerekiyorsa iki ya da üç saatte bir bakabilirsiniz. Tatilde kesinlikle maillere bakılması taraftarı değilim.
Prof. Dr. Özkan Pektaş (Psikiyatr): Her an her dakika hazır olma kaygı bozukluğu oluşturur. Bu da özel yaşama yansır. Özel yaşamı erteletir. Normal mesai saatlerinden çok daha fazla çalışmış olursunuz. Bence şirketlerin de buna önem vermesi gerekiyor. İş mailleri sadece belli saatlerde cevaplandırılmalı. İşyerleri mailleri mesai saatlerinde atmalı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dijital kölelik' hastalık sebebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN