Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaçta 'Dilek' harekâtı

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan Türkiye'de olmayan kanser ilaçlarının getirilmesi için yardım isteyen lenfoma hastası Dilek Özçelik'in, "İlaç dileği" hükümeti harekete geçirdi.

'TEBLİĞ'DE DEĞİŞİKLİK
Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye'de bulunamayan ilaçlar için devreye girdi. Toplanan komisyon, mevcut fiyat tebliğinin olumsuz yönlerini tekrar değerlendirdi. Türkiye'de kanser ilaçlarının bulunmaması sorununa kökten çözüm için İlaç Fiyat Tebliği'nde değişikliğe gidiliyor. Yeni tebliği ile sadece Dilek değil, tüm kanser hastalarının ilaç derdi kökten çözülecek. Kanser gibi özellikli ilaçlarda ithal-yerli ilaç fiyat farkı aranmayacak. Ayrıca, ithal ilaç fiyatlarında baz alınan referans ülkeler, ekonomik kriz durumunda dikkate alınmayacak.

'FİYAT KRİZİ' ZORA SOKTU
SGK ile yabancı ilaç firmalar arasında yaşanan "İlaç Fiyat Krizi" piyasada başta kanser ilaçları olmak üzere birçok ilacın bulunmamasına neden oluyor. Yabancılar 'fiyat düşük' diye Türkiye'ye satmazken, SGK yerlilere 'Fiyatınız yabancıdan pahalı' diye izin vermedi. Söz konusu fiyat pazarlığında ilaç bekleyen hastalar zor durumunda kaldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçta 'Dilek' harekâtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN