Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'20 bin yarasa nerede'

Havran Barajı yapılırken bulunan mağaradaki yarasalar için yapay mağara yapıldı. Çevreciler "yarasa yok", bakanlık "gelecekler" dedi

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Balıkesir Havran Barajı'nın yapımı sırasında ortaya çıkan ve dünyanın sayılı yerlerinden biri haline gelen İnboğazı Mağarası'ndaki 20 bin yarasanın nerede olduğu polemiğe neden oldu. Çevreciler, yarasaların kendileri için yapılan yapay mağarada bulunmadığını, sırra kadem bastığını belirtirken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı "Mevsim nedeniyle gittiler, Haziran ayında gelecekler" açıklaması yaptı. Harran Barajı'nın yapım çalışmaları sırasında sular altında kalacak İnboğazı Mağarası'nda 8 ayrı türden 20 bin yarasa yaşıyordu. Bu olay dünya çevrecilerinin de dikkatini çekti. Değerlendirmeler sonunda yarasaların barındığı mevcut mağaranın 50 metre üzerinde 3 milyon lira harcanarak ekolojik şartlar olşuturularak yapay bir mağara yapıldı. İnboğazı Mağarası ise sular altında kaldı. Çevreciler geçtiğimiz haftalarda yapay mağarayı gezdi ve 20 bin yarasanın sırra kadem bastığını, bunun için dava açacaklarını açıkladı. Orman ve Su işleri Bakanlığı ise doğru olmadığını belirtip, şu açıklamayı yaptı: "İzlemelerde yarasaların üremeyi mağaranın kuytu köşelerinde sürdürdükleri tespit edilmiştir. Haziran ayı başı itibarı ile yazlık misafirlerimizin yeni habitatlarına dönüşünü beklemekteyiz."

KÖYLÜLER YAKACAKTI
AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, "Bu yarasalar yüzünden 'tarlamıza su gelmiyor' diyen çiftçilerle çok uğraştık. Hatta gidip mağarayı da, yarasaları da yakacağız diyenler oldu. İki yıl bekledik şimdi tatlıya bağlandı. Yarasalar yeni yerlerinde duruyorlar. Hatta yavruladıkları da görülmüş" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'20 bin yarasa nerede'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN