Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maltepe'de 171 futbol sahası kadar miting alanı

İstanbul'un Maltepe sahilini doldurarak oluşturulan yeni miting ve etkinlik alanı bitmek üzere. Yüzde 85 tamamlanan proje 120 hektara yayılıyor

Giriş Tarihi: 21.4.2013
İstanbul'un Anadolu Yakası'nda oluşturulan yeni miting ve etkinlik alanı için Maltepe sahilinde yapılan dolgu çalışmasının yüzde 85'i tamamlandı. 171 futbol sahası büyüklüğündeki 120 hektarlık alanda, voleybol, basketbol, tenis ve golf sahaları, su sporları alanı, hayvanat bahçesi, oyun parkı, lunapark, miting meydanı, plaj, konser salonu, cami ve otopark yer alacak. Marmara Adası'ndan taş yüklü kamyonları taşıyan gemi, Maltepe Sahili'ne yanaşarak bu alana dolgu yapıyor. SABAHkopter, Maltepe Sahili'ndeki çalışmayı havadan görüntüledi. Mayıs ayında dolgu çalışmasının sonlanmasının ardından yeşillendirme çalışması başlayacak. Yaz sonunda ilk etabı tamamlanan yeşil alan açılacak.

65 MİLYON TL'LİK YATIRIM
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 65 milyon TL maliyetle gerçekleştirilen "Maltepe Anroşman ve Sahil Düzenleme İnşaatı Projesi"nde sona gelindi. Maltepe sahilinde denize dolgu yapılarak yeni etkinlik alanı oluşturmak amacıyla 2011'de ön izin alındı. İBB'nin çalışmasına göre Küçükyalı Kültür Merkezi ile Maltepe İDO İskelesi arasındaki sahil şeridinin tamamı doldurulacak. 1 milyon metrekarelik alan içerisinde yapılacak dolgu çalışmaları kapsamında 3,5 km'lik sahil şeridi boyunca denize doğru 400 metrelik alan oluşturulacak. Marmara Adası'ndan taş yükleyen kamyonlar, gemilerle Maltepe'ye taşınıyor ve burada döküm yapılıyor. Toplam alanı 120 hektar olan projede, 3,5 hektar meydan, 3,8 hektar ise çayır alan olacak. Proje alanının 19 hektarı mevcut dolgu alanından oluşurken, 101 hektarlık alan ise dolduruluyor. Maltepe'deki yeni yaşam alanı içinde 87 bin ağaç ve bitki yer alacak.

PROJE ALANI 7 ADAYA AYRILDI
Su sporları adası: Yelken kulübü, kano kapalı alanı, yüzme ve fitness kulübü, basketbol ve tenis sahası, bisiklet yolu.
Spor adası 1 ve 2: Futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis, kondisyon istasyonları, yüzme yarış alanı, mini golf.
Hobi adası: Model araç pisti, model gemi havuzu model helikopter uçurtma pisti.
Spor, bitki ve rekreasyon adası: Kaykay platformları, bitki gösteri alanı, yürüyüş parkurları.
Çocuk dünyası adası: Macera parkı, arkeoloji parkı, müzik oyun alanı, midilli parkuru, hayvanat bahçesi, yap-boz, lego oyun alanları. Çocuk müzesi.
Eğlence adası: Lunapark, kafe ve lokanta, dinlenme mekanları, çocuk lunaparkı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maltepe'de 171 futbol sahası kadar miting alanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN