Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksim'e çıkmak iğne deliğinden geçmek gibi

İşçi konfederasyonları 1 Mayıs için Taksim'i isterken, Bakan Güler 'zor' diyor. SABAH, tartışma sürerken meydanı havadan fotoğrafladı

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Türkiye'nin her yıl tartışılan 1 Mayıs kutlamaları bu kez yayalaştırma çalışmaları nedeniyle bir kez daha ülkenin gündemine oturdu. Sendikalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim Meydanı'nda kutlamak isterken İçişleri Bakanı Muammer Güler "Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi"nden ötürü başka alanlar önereceklerini açıkladı. İşçi konfederasyonlarının temsilcileri yarın İstanbul Valiliği'nde durumu değerlendirecek. SABAH ekibi, Taksim Meydanı'nın son durumunu yerden ve havadan görüntüledi. Geçen yıllarda kortejlerin yoğun olarak geldiği iki güzergah olan Tarlabaşı Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi'nde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bir yanda meydanın bir kısmında beton çalışması yapılıyor. Diğer yanda ise işçiler izolasyon çalışmasını yürütüyor. Tarlabaşı'ndan meydana çıkmadan yayalaştırma projesiyle ilgili büyük bir tabela karşılıyor sizi. Otobüsler yolcularını bu noktada indiriyor. Sonraki yol yürüyerek alınıyor. Sağ taraftan meydana giriş daha rahat. Taksim'den çıkan araçlar için ayrılan yol, yayalar için rahat bir alternatif sağlıyor. Ancak, yolun sol tarafından Talimhane'ye gideceklerin işi daha zor. Orada sadece bir kaldırım genişliğinde bir geçiş bırakılmış. Şantiye alanından bu yaya yolunu ayıran ise demirlere bağlanmış bez şeritler. Bu yoldan biraz ilerleyince, bez şeritler yerini tahta veya metal panellere bırakıyor. Buradan ilerlerken kendinizi bir labirentte hissediyorsunuz. Biraz ilerlediğinizde sağa doğru açılan bir koridor çıkıyor. Bu yol sizi Taksim Meydanı'nın tam ortasına çıkarıyor. Harbiye'ye gidecekseniz, labirenti biraz daha izlemeniz gerekiyor. Yayalar için Elmadağ- Harbiye yönünü gösteren yol tabelası bile var. Buradaki ince koridoru izleyip Elmadağ'a ulaşıyorsunuz.

GÜVENLİK SORUNU VAR
Geçen yıllardaki kutlamalarda, Harbiye ve Tarlabaşı'ndan gelen on binlerce insanın, bu yıl geçeceği yer, bir iğne deliği kadar küçük. O ince koridorun tahta ve metal panellerle ayrılan kısmında iş makineleri çalışıyor, kazı çalışmaları yapılıyor. Bakan Güler, "Bu sene orada fiziki zorluklar var. Bizim görevimiz; hem o tür etkinliklere katılanların hem de diğer kişilerin bütün ihtiyaçlarının veya güvenliklerinin sağlanmasına yöneliktir. Arkadaşlarımız konuya bir çözüm bulacaktır" demişti.

'ALTERNATİF YER DÜŞÜNMÜYORUZ'
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu; Türk-İş, KESK ve diğer konfederasyonlarla birlikte yarın İstanbul Valiliği yetkilileriyle bir toplantı yapacaklarını belirterek "Taksim Meydanı'nın durumu vahim değil. Tarlabaşı ve Şişli kollarını daha az kullanarak kortej ağırlıklarını Beşiktaş ve Dolmabahçe tarafına vermeyi önereceğiz. Valilik'teki toplatıda bu durumu değerlendireceğiz" dedi. Taksim dışında bir alternatifi düşünmediklerini belirten Çerkezoğlu şunları söyledi: "Mitingi Taksim'de yapmak istiyor ve mümkün olduğunu düşünüyoruz. Valilik'te bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim'e çıkmak iğne deliğinden geçmek gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN