Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daire pazarlayan daire başkanı

İstanbul İl Özel İdare İnsan Kaynakları Daire Başkanı Bilal Demir hakkında, ev vaadiyle para toplayıp daireleri teslim etmediği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Demir'in mağdur ettiği kişiler arasında hâkim, savcı ve vali gibi kamu görevlileri de bulunuyor

Giriş Tarihi: 24.4.2013
İstanbul İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Bilal Demir hakkında makamında kamu görevlilerine daire pazarladığı, sonra da bu daireleri sahiplerine zamanında teslim etmediği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen şikâyet dilekçesinde Bilal Demir'in İl Özel İdare'deki makamını kullanarak Esenyurt'ta yer alan Acunkent, Vera Residance, Babil Kuleleri, Real Arkası ve Samsun Towers gibi projelere müşteri topladığı ileri sürülüyor. Demir'in, çoğu kamu görevlisi olan müşterilere ucuz daire vaat ettiği valiler, cumhuriyet savcıları ve hâkimlerin de projeye dâhil olduğu belirtiliyor. Fiyatları 55 bin lira ile 75 bin lira arasında pazarlanan dairelerden 2 bin kişinin satın aldığı bilgisinin yer aldığı suç duyurusunda bugüne kadar projelerden hiçbirisinin teslim edilmediği, insanların mağdur edildiği kaydedildi. Bilal Demir'in, pazarlamayı, önce eşi ve iki kızı üzerine kurduğu Demirler şirketi, ardından da eşinin kardeşinin başında olduğu Miran Yapı üzerinden gerçekleştirdiği iddia edilen suç duyurusunda Demir'in projelere dahil olan üyeleri uzun süredir oyaladığı öne sürülüyor.

AĞAOĞLU İSMİNİ KULLANDI

Bilal Demir'in, gerçek olmadığı halde sattığı daireleri ünlü müteahhit Ali Ağaoğlu ile ortak yaptıkları yönünde daire sahiplerine mesaj gönderdiği iddia edildi. Demir'in üyelere şu mesajı gönderdiği öne sürüldü: "Sayın üyemiz, Real Arkası projemizi Miran Yapı A.Ş olarak Sayın Ali Ağaoğlu firması ile kat karşılığı anlaşmasını yapmış bulunmaktayız. Projemiz ile ilgili detayları bayram sonrası Eylül ayı içinde siz değerli üyelerimizle kahvaltılı bir toplantıda paylaşacağız. Tarih ve yer ile ilgili yeniden bilgilendirileceksiniz." Bilal Demir'in 2009'da paralarını peşin aldığı projelerden Acunkent bitme aşamasına gelirken, 2010'da peşin para topladığı Babil Kuleleri yeni inşaat aşamasında. Diğer projeler iptal edilmiş durumda. Esenyurt'ta Ensar Vakfı'na ait bir arazi satın alan Demir ve ortakları burada inşaat başlamayı vadediyor. Samsun Towers'dan ise hiç ses yok. Belgelere göre Demir eşi, kızı, kız kardeşi ve kız kardeşinin kocası üzerine 5.000.000 TL'lik şirket kurarak bütün işlemleri bu şirket üzerinde yapmış. Belgelere göre şirketin sermayedarları arasında 1.500.000 TL sermaye ile Bilal Demir'in eşi Mediha Demir, 1.250.000 TL sermaye ile kızı Zeynep Hilal demir, 1.250.000 TL sermaye ile Ayşe Didem Demir, 500.000 TL sermaye ile kız kardeşi Nazen Çelebi, ve yine 500.000 TL sermaye ile kız kardeşinin eşi Nuri Can Çelebi bulunuyor.

'Arsa bile gerçek değil'
Projedeki mağdurların avukatı Özgür Noyan SABAH'a şunları söyledi: "Söz konusu olayla ilgili mağdur 10 müvekkilim var. Müvekkillerim farklı zamanlarda Bilal Demir ile irtibata geçip makamına gitmişler ve daire almaya ikna edilmişler. Paralarını peşin yatırmalarına rağmen sözleşmede maliki olarak gösterdikleri arsanın şirkete ait olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca Ali Ağaoğlu ile yapıldığı belirtilen kat karşılığı inşaat sözleşmesinin de gerçek olmadığı anlaşılmıştır. 5-6 senedir daireleri teslim edilmeyen ve farklı projelere kaydırılan üyeler de bulunmaktadır. Savcılığa bildirilen proje ile ilgili 470 üye bulunmaktadır. Bilal Demir'in aynı şekilde devam ettirdiği 5-6 proje daha bulunmaktadır. Tüm projelerde aynı durum söz konusudur. İBB ve Esenyurt Belediyesi arasındaki anlaşmazlık bu kişilerin bahane bulmasına fırsat olmuştur. Konuya ilişkin cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunularak, hukuk davaları da açılmıştır."

'Nedeni imar anlaşmazlığı'
Bilal Demir, hakkındaki suçlamalar ile ilgili SABAH'a şunları söyledi: "İmece usulü İstanbul'daki memur arkadaşlar daire sahibi olsun istedik. Ben öncülük ettim. Elimi taşın altına koyup, hatta eşim ve eniştemin üzerine Miran Yapı diye şirket kurup işleri bu şirket üzerinden yürüttük. Arkadaşlar arasında başlattık önce. Hâkimler, savcılar ve valiler üyelerimiz arasındadır. Para yatıran arkadaşların bize güveni olduğu için işler Miran Yapı üzerinden sürüyor. Herkes eşini dostunu getirdi. Bunun üzerine yeni projeler geliştirdik. Acunkent, Babil Kuleleri, Samsun Towers derken son olarak da Ensar Vakfı'nın bir arazisini 49 milyona alıp orada proje yapıyoruz. Fakat bazı projeler gecikti. Bunda Büyükşehir Belediyesi ile Esenyurt Belediyesi'nin imar anlaşmazlığı yaşamasının büyük payı var. Şimdi sorun çözüldü, projeler hızlanacak. Ben sadece tavsiyede bulunuyorum, makamımda daire pazarladığım iddialarını kabul etmiyorum. 2 bine yakın üyemiz var ama suç duyurusunda bulunan avukat Özgür Noyan ve çevresindeki birkaç kişi. Bu iyi niyetli olmadıklarını ortaya koyuyor."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daire pazarlayan daire başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN